Retailkrig kræver nye ofre

Også den tyskejede kæde Media Markt må nu tage konsekvenserne af et blodigt svensk retailmarked.

Artikel top billede

I går meddelte den tyske kæde Media Markt, at kæden som følge af den negative trend, vil iværksætte en fyringsrunde. Det skriver CRNs søstermedie i Sverige, IT24.

I første omgang har Media Markt ikke sat tal på, hvor mange medarbejdere, der skal fyres. Men der er foreløbigt sendt et varsel til 170 medarbejdere ved selskabets hovedkontor.

Det svenske medie Dagens Handel er fremme med en oplysning om, at 40 medarbejdere skal fyres på hovedkontoret.

Det afviser kommunikationschefen Anna Sjödin overfor IT24.

"Det stemmer ikke," siger hun til CRNs svenske søstermedie.

Ifølge IT24 er det alene Media Markts svenske hovedkontor, der rammes i denne omgang. De enkelte Media Markt-butikker er organiserede som selvstændige virksomheder, og derfor ikke organisatorisk en del af hovedkontoret.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S