Kæmpebøde truer Microsoft

EU-Kommissionen mener, at softwaregiganten har overtrådt pålæg om at give kunderne frit valg af internet-browser.

Artikel top billede

I går offentliggjorde EU-Kommissionen, at man har sendt en formel protest mod den måde Microsoft har opfyldt sin forpligtelse til at give brugere mulighed for at fravælge Microsofts standardbrowser Explorer.

Kravet om frit valg stammer fra en dom fra 2009, som pålagde Microsoft at tilbyde brugerne selv at bestemme, hvilken browser de ville benytte. Kravet gælder frem til 2014, Men EU-Kommissionen mener, at Microsoft brød dommen da man i februar i fjor udsendte opdateringen Service Pack 1 til Windows 7.

I perioden fra februar 2011 til juli i år kan flere millioner brugere være blevet snydt for muligheden for selv at vælge browser.

Kommissionens formelle protest mod Microsoft kan være første skridt imod en ny sag, som ifølge EUs regler kan udløse bøder på op til 10 procent af Microsofts omsætning.

EU har tidligere ført en række sager mod Microsoft, som har udløst rekordstore bøder på mellem to og seks milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job