NetApp headhunter dansk Atea-direktør

Atea-veteran skal stå i spidsen for storage-producentens danske forretning

Artikel top billede

Atea-koncernen og Ib Kunøe må sige farvel til en mangeårig medarbejder, når Claus Johansen forlader jobbet som koncerndirektør med ansvaret for forretningsudvikling.

39-årige Johansen skal fremover slå sine folder som dansk landechef hos storageproducenten NetApp, hvor han tiltræder 1. november.

Her afløser han afløser Knud Ottosen, der efter fire år som dansk førstemand avancerer til jobbet som NetApps vesteuropæiske kanalchef.

Claus Johansen fortæller, at det var NetApp selv, der kontaktede ham med tilbuddet om at overtage ansvaret for den danske afdeling.

"Det er sindssygt interessant job. Jeg håber, jeg med mine kompetencer og mit drive kan tage NetApp til et nyt niveau efter det flotte indsats, som Knud Ottosen har leveret," siger Claus Johansen.

Han ser store muligheder for at skabe vækst i NetApps danske forretning.

"På dansk grund er NetApp ikke særligt stor, men har dog trods alt en omsætning på 2-300 millioner kroner, og er som sådan en af de største storage-leverandører i Danmark. De har ønsket at få én ombord, der har erfaring med salg og opbygning af en vækstvirksomhed, og jeg ser et kæmpepotentiale i udviklingen af den danske forretning," siger Claus Johansen.

Han karriere i Atea går helt tilbage til 1999, hvor han oprindeligt startede som sælger. Siden har blandt andet været administrerende direktør i Ib Kunøes selskab, handelsportalen Gatetrade, inden han i 2008 blev hentet hjem til sit seneste job.

Han har også i en kort periode stået i spidsen for Ib Kunøes brokerfirma, Widecom, som i mellemtiden er lukket ned.

Hos Atea har han blandt andet stået bag udviklingen af koncernens satsning på SMB-markedet, som mundede ud i oprettelsen af forretningskonceptet Atea Direct. Han har desuden haft ansvaret Ateas interne distribution af hardware, som i den interne jargon går under betegnelsen "shared services".

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura