NetApp headhunter dansk Atea-direktør

Atea-veteran skal stå i spidsen for storage-producentens danske forretning

Artikel top billede

Atea-koncernen og Ib Kunøe må sige farvel til en mangeårig medarbejder, når Claus Johansen forlader jobbet som koncerndirektør med ansvaret for forretningsudvikling.

39-årige Johansen skal fremover slå sine folder som dansk landechef hos storageproducenten NetApp, hvor han tiltræder 1. november.

Her afløser han afløser Knud Ottosen, der efter fire år som dansk førstemand avancerer til jobbet som NetApps vesteuropæiske kanalchef.

Claus Johansen fortæller, at det var NetApp selv, der kontaktede ham med tilbuddet om at overtage ansvaret for den danske afdeling.

"Det er sindssygt interessant job. Jeg håber, jeg med mine kompetencer og mit drive kan tage NetApp til et nyt niveau efter det flotte indsats, som Knud Ottosen har leveret," siger Claus Johansen.

Han ser store muligheder for at skabe vækst i NetApps danske forretning.

"På dansk grund er NetApp ikke særligt stor, men har dog trods alt en omsætning på 2-300 millioner kroner, og er som sådan en af de største storage-leverandører i Danmark. De har ønsket at få én ombord, der har erfaring med salg og opbygning af en vækstvirksomhed, og jeg ser et kæmpepotentiale i udviklingen af den danske forretning," siger Claus Johansen.

Han karriere i Atea går helt tilbage til 1999, hvor han oprindeligt startede som sælger. Siden har blandt andet været administrerende direktør i Ib Kunøes selskab, handelsportalen Gatetrade, inden han i 2008 blev hentet hjem til sit seneste job.

Han har også i en kort periode stået i spidsen for Ib Kunøes brokerfirma, Widecom, som i mellemtiden er lukket ned.

Hos Atea har han blandt andet stået bag udviklingen af koncernens satsning på SMB-markedet, som mundede ud i oprettelsen af forretningskonceptet Atea Direct. Han har desuden haft ansvaret Ateas interne distribution af hardware, som i den interne jargon går under betegnelsen "shared services".

Læs mere:

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension