Aarhus-forhandler dropper de troløse kunder

Fokus på salg og nursing af loyale kunder er vejen til vækst, lyder det fra østjysk HP-forhandler.

Artikel top billede

Trods krisen er den Aarhus-baserede HP-forhandler FLC kommet godt ind i det nye regnskabsår, hvor omsætningen ifølge direktør og indehaver Torben Høiberg ligger næsten 30 procent over det budgetterede.

Torben Høiberg fortæller, at fremgangen er resultatet af en bevidst satsning på mersalg kombineret med, at man gør en ekstra indsats for at please trofaste og dedikerede kunder. Men det er ikke sådan, at de mindre kunder nu bliver sat i anden række.

"Det er loyaliteten, vi gerne vil belønne. Det er ikke så afgørende, om en kunde køber fem eller hundrede klienter om året. Det afgørende er, om de er loyale. Små kunder skal jo også have serviceaftaler. En lille kunde med ti brugere kan sagtens købe serviceaftaler for 30.000 kroner, og har man ti af dem, er de lige så interessante som én stor kunde," siger han.

De 11 ansatte i FLC skabte i fjor en omsætning på cirka 20 millioner kroner, som mundede ud i et overskud før skat på 380.000 kroner.

Torben Høiberg fortæller, at FLC har planer om at lancere sit eget koncept for hosting-ydelser som en vej til at knytte kunderne tættere til sig, så man ad den vej kan skabe mersalg på de mere traditionelle infrastrukturprodukter.

"Langt de fleste virksomheder er stadig bedst tjent med at have set up'et og infrastrukturen hos dem selv, men vi har researchet lidt og fundet et set up, hvor vi ikke behøver at investere i licenser og hardware på samme måde, som mange andre måske vil gøre," siger han.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Statens IT

Datacenter specialist

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S