Investering i nye kontorer kostede overskuddet

Kolding-forhandler vil vaske den røde plet på bundlinen væk næste år.

Artikel top billede

Selvom Kolding-forhandleren Print2it efter to år med pæne overskud kom ud med et underskud på lidt under 95.000 kroner før skat i seneste regnskabsår, ser direktør Morten Hegelund lyst på fremtiden.

Det er række langsigtede investeringer, som har kostet det lille minus på bundlinjen hos printer- og kopimaskineforhandleren, og de tjener sig ifølge Morten Hegelund hjem på den lange bane.

"Sidste års regnskab beror i, at vi har investeret i at lave nye kontorer, og deraf har vi fået nogle store afskrivninger," siger han og tilføjer, at selskabets bruttoavance ikke er faldet betragteligt.

Rent udviklingsmæssigt går det fint for selskabet, især tiderne taget i betragtning, mener Print2it-direktøren, der også kan fortælle, at medarbejderstaben er blevet udvidet med en enkelt mand.

"Vi har ansat en tekniker mere, fordi vi har mange serviceaftaler, og vores servicedel vokser," forklarer Morten Hegelund, der også selv har fået lidt ekstra i lønningsposen.

"I og med, at vi har et selskab som en del af en koncern, er der ingen grund til at lave for meget overskud. Vi har jo den egenkapital, vi skal bruge," tilføjer han.

Nødvendige investeringer

Samtidig påpeger Morten Hegelund, at de  investeringer, der blev foretaget i det netop afsluttede regnskabsår, har været nødvendige.

"Det kommer os rigtig meget til gode i form af øgede besparelser til drift i løbet af de næste fire til fem år. Det er derfor, vi har investeret så meget, som vi har," siger han.

Ifølge Print2it-direktøren ville selskabet komme ud med et overskud på omkring 400.000 kroner, hvis ikke der var blevet investeret i bedre kontorfaciliteter.

"Det er også det, der reelt har givet os vores underskud, men jeg tror også på, at man som virksomhedsleder engang imellem skal sætte sig ned og kigge i krystalkuglen og tilpasse omkostningerne til de tider, der kommer, og det er det, vi har gjort i dette regnskab," forklarer Morten Hegelund, der forventer, at Print2it igen laver overskud i 2013.

Besparelserne på driften er ifølge direktøren kun mulige, fordi der de seneste år er investeret massivt på it-området.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,