Investering i nye kontorer kostede overskuddet

Kolding-forhandler vil vaske den røde plet på bundlinen væk næste år.

Artikel top billede

Selvom Kolding-forhandleren Print2it efter to år med pæne overskud kom ud med et underskud på lidt under 95.000 kroner før skat i seneste regnskabsår, ser direktør Morten Hegelund lyst på fremtiden.

Det er række langsigtede investeringer, som har kostet det lille minus på bundlinjen hos printer- og kopimaskineforhandleren, og de tjener sig ifølge Morten Hegelund hjem på den lange bane.

"Sidste års regnskab beror i, at vi har investeret i at lave nye kontorer, og deraf har vi fået nogle store afskrivninger," siger han og tilføjer, at selskabets bruttoavance ikke er faldet betragteligt.

Rent udviklingsmæssigt går det fint for selskabet, især tiderne taget i betragtning, mener Print2it-direktøren, der også kan fortælle, at medarbejderstaben er blevet udvidet med en enkelt mand.

"Vi har ansat en tekniker mere, fordi vi har mange serviceaftaler, og vores servicedel vokser," forklarer Morten Hegelund, der også selv har fået lidt ekstra i lønningsposen.

"I og med, at vi har et selskab som en del af en koncern, er der ingen grund til at lave for meget overskud. Vi har jo den egenkapital, vi skal bruge," tilføjer han.

Nødvendige investeringer

Samtidig påpeger Morten Hegelund, at de  investeringer, der blev foretaget i det netop afsluttede regnskabsår, har været nødvendige.

"Det kommer os rigtig meget til gode i form af øgede besparelser til drift i løbet af de næste fire til fem år. Det er derfor, vi har investeret så meget, som vi har," siger han.

Ifølge Print2it-direktøren ville selskabet komme ud med et overskud på omkring 400.000 kroner, hvis ikke der var blevet investeret i bedre kontorfaciliteter.

"Det er også det, der reelt har givet os vores underskud, men jeg tror også på, at man som virksomhedsleder engang imellem skal sætte sig ned og kigge i krystalkuglen og tilpasse omkostningerne til de tider, der kommer, og det er det, vi har gjort i dette regnskab," forklarer Morten Hegelund, der forventer, at Print2it igen laver overskud i 2013.

Besparelserne på driften er ifølge direktøren kun mulige, fordi der de seneste år er investeret massivt på it-området.

Læses lige nu

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job