Investering i nye kontorer kostede overskuddet

Kolding-forhandler vil vaske den røde plet på bundlinen væk næste år.

Artikel top billede

Selvom Kolding-forhandleren Print2it efter to år med pæne overskud kom ud med et underskud på lidt under 95.000 kroner før skat i seneste regnskabsår, ser direktør Morten Hegelund lyst på fremtiden.

Det er række langsigtede investeringer, som har kostet det lille minus på bundlinjen hos printer- og kopimaskineforhandleren, og de tjener sig ifølge Morten Hegelund hjem på den lange bane.

"Sidste års regnskab beror i, at vi har investeret i at lave nye kontorer, og deraf har vi fået nogle store afskrivninger," siger han og tilføjer, at selskabets bruttoavance ikke er faldet betragteligt.

Rent udviklingsmæssigt går det fint for selskabet, især tiderne taget i betragtning, mener Print2it-direktøren, der også kan fortælle, at medarbejderstaben er blevet udvidet med en enkelt mand.

"Vi har ansat en tekniker mere, fordi vi har mange serviceaftaler, og vores servicedel vokser," forklarer Morten Hegelund, der også selv har fået lidt ekstra i lønningsposen.

"I og med, at vi har et selskab som en del af en koncern, er der ingen grund til at lave for meget overskud. Vi har jo den egenkapital, vi skal bruge," tilføjer han.

Nødvendige investeringer

Samtidig påpeger Morten Hegelund, at de  investeringer, der blev foretaget i det netop afsluttede regnskabsår, har været nødvendige.

"Det kommer os rigtig meget til gode i form af øgede besparelser til drift i løbet af de næste fire til fem år. Det er derfor, vi har investeret så meget, som vi har," siger han.

Ifølge Print2it-direktøren ville selskabet komme ud med et overskud på omkring 400.000 kroner, hvis ikke der var blevet investeret i bedre kontorfaciliteter.

"Det er også det, der reelt har givet os vores underskud, men jeg tror også på, at man som virksomhedsleder engang imellem skal sætte sig ned og kigge i krystalkuglen og tilpasse omkostningerne til de tider, der kommer, og det er det, vi har gjort i dette regnskab," forklarer Morten Hegelund, der forventer, at Print2it igen laver overskud i 2013.

Besparelserne på driften er ifølge direktøren kun mulige, fordi der de seneste år er investeret massivt på it-området.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S