Edgemo lejer sin finansdirektør hos DCC

Direktør hos den jyske forhandler afviser, at det udgør et problem, at en del af hans personale også er ansat hos en distributør, som virksomheden i øvrigt også deler adresse med.

Artikel top billede

Finansdirektøren i den østjyske forhandler Edgemo hedder ifølge Edgemos egen hjemmeside Jimmy Holm. Samme mand er finansdirektør hos distributøren DCC, der holder til på samme matrikel og tidligere har skudt penge i netop Edgemo. Det samme gør sig gældende for et par andre medarbejdere, som står opført på Edgemos hjemmeside. 

Direktør i Edgemo, Lars Andersen forklarer, at personalesammenfaldene skyldes, at de pågældende reelt ikke er ansat i Edgemo, men blot er købt ind til enkelte opgaver, eksempelvis i forhold til bogholderiet, som en shared service.

Han afviser samtidig, at det udgør et problem, at Edgemo er så tæt forbundet med en distributør, som forhandleren i forvejen deler adresse med.

"Jamen, vi samarbejder med DCC, såvel som vi samarbejder med Tech Data og alle mulige andre," siger han og påpeger, at Edgemo blot benytter sig af nogle af DCC's faciliteter.

Ifølge Lars Andersen kan det sidestilles med konsulentydelser.

"Jeg lejer dem, som jeg nogle gange lejer konsulenter ved konkurrenter, lige så vel som jeg lejer andre mennesker ind og samarbejder med andre virksomheder," siger han og fortæller til CRN, at han nu vil fjerne de personer fra hjemmesiden, som ikke er fastansat i Edgemo - heriblandt altså finansdirektøren.

Udover finansdirektøren står to ansatte fra økonomiafdelingen og en receptionist opført som ansat i både Edgemo og DCC.

Da Edgemo i sin tid blev stiftet af DCC, førte det kort efter til, at den nordsjællandske forhandler 2ig købte sig ud af DCCs hænder for senere at fusionerne med Comm/2 til det, der i dag er Comm2ig.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job