Edgemo lejer sin finansdirektør hos DCC

Direktør hos den jyske forhandler afviser, at det udgør et problem, at en del af hans personale også er ansat hos en distributør, som virksomheden i øvrigt også deler adresse med.

Artikel top billede

Finansdirektøren i den østjyske forhandler Edgemo hedder ifølge Edgemos egen hjemmeside Jimmy Holm. Samme mand er finansdirektør hos distributøren DCC, der holder til på samme matrikel og tidligere har skudt penge i netop Edgemo. Det samme gør sig gældende for et par andre medarbejdere, som står opført på Edgemos hjemmeside. 

Direktør i Edgemo, Lars Andersen forklarer, at personalesammenfaldene skyldes, at de pågældende reelt ikke er ansat i Edgemo, men blot er købt ind til enkelte opgaver, eksempelvis i forhold til bogholderiet, som en shared service.

Han afviser samtidig, at det udgør et problem, at Edgemo er så tæt forbundet med en distributør, som forhandleren i forvejen deler adresse med.

"Jamen, vi samarbejder med DCC, såvel som vi samarbejder med Tech Data og alle mulige andre," siger han og påpeger, at Edgemo blot benytter sig af nogle af DCC's faciliteter.

Ifølge Lars Andersen kan det sidestilles med konsulentydelser.

"Jeg lejer dem, som jeg nogle gange lejer konsulenter ved konkurrenter, lige så vel som jeg lejer andre mennesker ind og samarbejder med andre virksomheder," siger han og fortæller til CRN, at han nu vil fjerne de personer fra hjemmesiden, som ikke er fastansat i Edgemo - heriblandt altså finansdirektøren.

Udover finansdirektøren står to ansatte fra økonomiafdelingen og en receptionist opført som ansat i både Edgemo og DCC.

Da Edgemo i sin tid blev stiftet af DCC, førte det kort efter til, at den nordsjællandske forhandler 2ig købte sig ud af DCCs hænder for senere at fusionerne med Comm/2 til det, der i dag er Comm2ig.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S