Benhård styring sikrer profit hos dansk online-veteran

Man kan godt tjene penge på onlinehandel, hvis man effektiviserer konstant, siger direktør.

Artikel top billede

Bestyrelsesmøder hver måned er en vigtig del af rutinen for onlinebutikken Computersalg. Efter 16 år i branchen kan direktør Kim Rand kondensere opskriften for overlevelse i det meget konkurrenceprægede onlinemarked.

"Hvis du kæmper for og arbejder med at effektivisere, så kan du godt tjene penge på det danske marked," siger han i en kommentar til, at Computersalg netop har afleveret sit tredje overskud i træk. To millioner kroner lyder bundlinjen før skat.

"Jeg er meget tilfreds. Ikke mange af dem, vi sammenligner os med, giver overskud," mener Kim Rand.

For ham handler det om, at Computersalg holder sig på sporet og hele tiden har øje for effektivisering og på at få butikken til at køre glat.

"Når du arbejder med så små marginaler, skal der være en benhård styring af virksomheden. Derfor holder vi også månedlige bestyrelsesmøder, for at kunne holde os selv til ilden," forklarer Kim Rand.

For at understrege hvor vigtig han mener bestyrelsen er, fortæller Kim Rand, at han har håndplukket folk med særlige kompetencer til bestyrelsen for at få kvalificeret modspil. Blandt andet Jan Larsen, der er salgs- og personaledirektør  i Irma.

"Det er vigtigt at have kompetente folk, så vi kan få den rigtige vejledning," siger Kim Rand.

Den vejledning trækker han blandt andet på, når det gælder planerne om at få Computersalg til at vokse. Det indebærer, at Computersalg står overfor, at skulle flytte. Lokalerne i Lille Skensved har nemlig længe været for små, hvis ambitionerne om at vokse, skal kunne føres ud i livet.

"Det har været en forhindring for, at vi kunne udvide, fordi vores lagerkapacitet kun lige har kunnet følge med til det danske marked," fortæller Kim Rand, der med en udvidelse af lageret ser muligheder for ekspansion.

"Når vi flytter til det nye lager, vil vi få mulighed for at tage nye produktområder ind og gå ind i andre lande," konstaterer han.

Det nye lager er på 2700 kvadratmeter, og dermed bliver lagerpladsen næsten tredoblet.

Kim Rand mener flytningen peger fremad, og ser den som en investering i fremtiden.

"Sidste år var tilfredsstillende. Derfor er vi i år gået i gang med et investeringsår, hvor vi gør en masse ting, der skal hjælpe os med, at kunne vokse fremover," siger Kim Rand.

Kim Rand vil ikke oplyse, hvor Computersalg flytter, men fortæller at det bliver snart.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job