Elgiganten: Vores butikker skal være større

Den nye topchef for Elgiganten i Danmark vil have større varehuse og øget fokus på ekstra services.

Artikel top billede

(Foto: © Andreas Bro / Andreas Bro)

Mens konkurrenterne i stor stil lider, kører Elgiganten det ene kæmpe overskud hjem efter det andet, og ifølge Peder Stedal, ny direktør i Elgiganten, skyldes det, at kæden er dygtige til at skabe harmoni mellem indtjening og omkostninger.

"Det vi har gjort konkret, er, at vi har fokus på at have de rigtige produkter, de rigtige priser, men også fokuserer knaldhårdt på varehusene," forklarer Elgigantens topchef.

Ifølge Peder Stedal bliver Elgigantens næste store udfordring at få udvidet sine allerede eksisterende varehuse frem for at bygge nye. 

"Vi vil rigtig gerne have flere kvadratmeter. Vi er kendt for varehuse, hvor kunderne kan komme ind og se, lytte, røre, føle og prøve produkterne. Det er vores metier," siger han.

Hårdt marked - også i Danmark

Peder Stedal mener dog ikke, at kampen om retailmarkedet ene og alene kan vindes på de store varehuse. Ifølge Elgigantens nye direktør er konkurrencen i Danmark inden for forbrugerelektronik benhård. 

"Branchen er præget af stor konkurrence, og særligt på grund af internettet er det blevet så transparent, at man er nødt til at være meget, meget skarp," siger han.

Netop på grund af konkurrencen fra online-handelen, er Elgiganten nødt til at kunne give kunderne noget ekstra, som internetbutikkerne ikke kan, mener Peder Stedal.

"Det, vi ser, er, at produkterne er så teknisk komplicerede, og at kunderne ikke får udnyttet produkterne godt nok," siger han.

Vil sælge ekstra services

Den nye direktør fortæller, at den store elektronikkæde kommer til at fokusere meget på et nyt knowhow-koncept, hvor kunden altså kan komme ind til Elgiganten og få hjælp og vejledning i forbindelse med købet af et produkt, eksempelvis klargøring af en computer.

Og den service er Peder Stedal sikker på, at forbrugeren godt vil betale ekstra for, men han afviser samtidig, at priserne på de enkelte varer bliver hævet som følge af den ekstra service, som Elgiganten fremover vil rette fokus imod.

"Det ligger i knowhow-konceptet, at man har mulighed for at betale en ekstra skilling for det," siger den nye direktør i Elgiganten.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision