Elgiganten: Vores butikker skal være større

Den nye topchef for Elgiganten i Danmark vil have større varehuse og øget fokus på ekstra services.

Artikel top billede

(Foto: © Andreas Bro / Andreas Bro)

Mens konkurrenterne i stor stil lider, kører Elgiganten det ene kæmpe overskud hjem efter det andet, og ifølge Peder Stedal, ny direktør i Elgiganten, skyldes det, at kæden er dygtige til at skabe harmoni mellem indtjening og omkostninger.

"Det vi har gjort konkret, er, at vi har fokus på at have de rigtige produkter, de rigtige priser, men også fokuserer knaldhårdt på varehusene," forklarer Elgigantens topchef.

Ifølge Peder Stedal bliver Elgigantens næste store udfordring at få udvidet sine allerede eksisterende varehuse frem for at bygge nye. 

"Vi vil rigtig gerne have flere kvadratmeter. Vi er kendt for varehuse, hvor kunderne kan komme ind og se, lytte, røre, føle og prøve produkterne. Det er vores metier," siger han.

Hårdt marked - også i Danmark

Peder Stedal mener dog ikke, at kampen om retailmarkedet ene og alene kan vindes på de store varehuse. Ifølge Elgigantens nye direktør er konkurrencen i Danmark inden for forbrugerelektronik benhård. 

"Branchen er præget af stor konkurrence, og særligt på grund af internettet er det blevet så transparent, at man er nødt til at være meget, meget skarp," siger han.

Netop på grund af konkurrencen fra online-handelen, er Elgiganten nødt til at kunne give kunderne noget ekstra, som internetbutikkerne ikke kan, mener Peder Stedal.

"Det, vi ser, er, at produkterne er så teknisk komplicerede, og at kunderne ikke får udnyttet produkterne godt nok," siger han.

Vil sælge ekstra services

Den nye direktør fortæller, at den store elektronikkæde kommer til at fokusere meget på et nyt knowhow-koncept, hvor kunden altså kan komme ind til Elgiganten og få hjælp og vejledning i forbindelse med købet af et produkt, eksempelvis klargøring af en computer.

Og den service er Peder Stedal sikker på, at forbrugeren godt vil betale ekstra for, men han afviser samtidig, at priserne på de enkelte varer bliver hævet som følge af den ekstra service, som Elgiganten fremover vil rette fokus imod.

"Det ligger i knowhow-konceptet, at man har mulighed for at betale en ekstra skilling for det," siger den nye direktør i Elgiganten.

Læs mere:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S