Elgiganten: Vores butikker skal være større

Den nye topchef for Elgiganten i Danmark vil have større varehuse og øget fokus på ekstra services.

Artikel top billede

(Foto: © Andreas Bro / Andreas Bro)

Mens konkurrenterne i stor stil lider, kører Elgiganten det ene kæmpe overskud hjem efter det andet, og ifølge Peder Stedal, ny direktør i Elgiganten, skyldes det, at kæden er dygtige til at skabe harmoni mellem indtjening og omkostninger.

"Det vi har gjort konkret, er, at vi har fokus på at have de rigtige produkter, de rigtige priser, men også fokuserer knaldhårdt på varehusene," forklarer Elgigantens topchef.

Ifølge Peder Stedal bliver Elgigantens næste store udfordring at få udvidet sine allerede eksisterende varehuse frem for at bygge nye. 

"Vi vil rigtig gerne have flere kvadratmeter. Vi er kendt for varehuse, hvor kunderne kan komme ind og se, lytte, røre, føle og prøve produkterne. Det er vores metier," siger han.

Hårdt marked - også i Danmark

Peder Stedal mener dog ikke, at kampen om retailmarkedet ene og alene kan vindes på de store varehuse. Ifølge Elgigantens nye direktør er konkurrencen i Danmark inden for forbrugerelektronik benhård. 

"Branchen er præget af stor konkurrence, og særligt på grund af internettet er det blevet så transparent, at man er nødt til at være meget, meget skarp," siger han.

Netop på grund af konkurrencen fra online-handelen, er Elgiganten nødt til at kunne give kunderne noget ekstra, som internetbutikkerne ikke kan, mener Peder Stedal.

"Det, vi ser, er, at produkterne er så teknisk komplicerede, og at kunderne ikke får udnyttet produkterne godt nok," siger han.

Vil sælge ekstra services

Den nye direktør fortæller, at den store elektronikkæde kommer til at fokusere meget på et nyt knowhow-koncept, hvor kunden altså kan komme ind til Elgiganten og få hjælp og vejledning i forbindelse med købet af et produkt, eksempelvis klargøring af en computer.

Og den service er Peder Stedal sikker på, at forbrugeren godt vil betale ekstra for, men han afviser samtidig, at priserne på de enkelte varer bliver hævet som følge af den ekstra service, som Elgiganten fremover vil rette fokus imod.

"Det ligger i knowhow-konceptet, at man har mulighed for at betale en ekstra skilling for det," siger den nye direktør i Elgiganten.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS