Elgiganten: Vores butikker skal være større

Den nye topchef for Elgiganten i Danmark vil have større varehuse og øget fokus på ekstra services.

Artikel top billede

(Foto: © Andreas Bro / Andreas Bro)

Mens konkurrenterne i stor stil lider, kører Elgiganten det ene kæmpe overskud hjem efter det andet, og ifølge Peder Stedal, ny direktør i Elgiganten, skyldes det, at kæden er dygtige til at skabe harmoni mellem indtjening og omkostninger.

"Det vi har gjort konkret, er, at vi har fokus på at have de rigtige produkter, de rigtige priser, men også fokuserer knaldhårdt på varehusene," forklarer Elgigantens topchef.

Ifølge Peder Stedal bliver Elgigantens næste store udfordring at få udvidet sine allerede eksisterende varehuse frem for at bygge nye. 

"Vi vil rigtig gerne have flere kvadratmeter. Vi er kendt for varehuse, hvor kunderne kan komme ind og se, lytte, røre, føle og prøve produkterne. Det er vores metier," siger han.

Hårdt marked - også i Danmark

Peder Stedal mener dog ikke, at kampen om retailmarkedet ene og alene kan vindes på de store varehuse. Ifølge Elgigantens nye direktør er konkurrencen i Danmark inden for forbrugerelektronik benhård. 

"Branchen er præget af stor konkurrence, og særligt på grund af internettet er det blevet så transparent, at man er nødt til at være meget, meget skarp," siger han.

Netop på grund af konkurrencen fra online-handelen, er Elgiganten nødt til at kunne give kunderne noget ekstra, som internetbutikkerne ikke kan, mener Peder Stedal.

"Det, vi ser, er, at produkterne er så teknisk komplicerede, og at kunderne ikke får udnyttet produkterne godt nok," siger han.

Vil sælge ekstra services

Den nye direktør fortæller, at den store elektronikkæde kommer til at fokusere meget på et nyt knowhow-koncept, hvor kunden altså kan komme ind til Elgiganten og få hjælp og vejledning i forbindelse med købet af et produkt, eksempelvis klargøring af en computer.

Og den service er Peder Stedal sikker på, at forbrugeren godt vil betale ekstra for, men han afviser samtidig, at priserne på de enkelte varer bliver hævet som følge af den ekstra service, som Elgiganten fremover vil rette fokus imod.

"Det ligger i knowhow-konceptet, at man har mulighed for at betale en ekstra skilling for det," siger den nye direktør i Elgiganten.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg