Tumult på det danske pc-marked - salget falder

Voldsomme udsving i pc-producenternes salg til det danske marked i tredje kvartal, hvor overfyldte lagre udløste en lussing til blandt andet Acer.

Artikel top billede

Pc-producenternes salgstal tager endnu en rutsjebanetur.

Ifølge en opgørelse fra analysefirmaet IDC leverede producenterne i 3. kvartal 358.080 computere til det danske marked, hvilket er et fald på godt seks procent i forhold til samme kvartal året før. Dog er der tale om en fremgang på næsten 10.000 enheder i forhold til 2. kvartal.

For de enkelte producenter er der tale om voldsomme udsving. Sidste kvartals topscorer Acer er nu røget helt ned på femtepladsen. I toppen af feltet ligger Lenovo med et pænt forspring ned til nummer to, HP, som fortsat er langt fra fordums storhed. Den store højdespringer er Asus, som på tredjepladsen har distanceret Apple.

Senioranalytiker i IDC, Anders Elbak, forklarer de store udsving fra kvartal til kvartal med, at nogle producenter som eksempelvis Acer har valgt at opbygge lagre før sommeren. Derfor faldt deres leverancer tilsvarende i tredje kvartal.

"Q2 var et rigtigt godt kvartal, når man bare ser på tallene, men det var også præget af, at der blev bygget lagre op i kanalen. Derfor har nogle producenter helt naturligt ikke solgt så meget i Q3," siger Anders Elbak, som samtidig peger på, at pc-markedet generelt er præget af store bevægelser.

"Der sker utrolig meget i markedet i øjeblikket med øget konkurrence fra tablets. Og så er tallene meget drevet af, hvem der lige får en god aftale i stand med en detailkæde. Så kan det være et produkt fra Asus den en måned og fra Acer den næste måned. Enkelte produkter betyder også mere, fordi der kommer modeller på hylderne, som er betydeligt mere interessante end pc'er har været længe," siger Anders Elbak.

Han henviser dermed til Microsofts lancering af Windows 8 og de nye pc-modeller, som producenterne i den forbindelse har på bedding.

Læs mere:


Pc-salget i Danmark Q3 2012 - markedsandel og antal.

 2012 Q3 - pct.Antal2011 Q3 - pct.Antal
Lenovo23,784.73318,269.398
HP18,867.15627,0103.131
Asus14,752.6639,134.930
Apple12,343.93511,744.700
Acer11,641.58712,045.896
Dell6,523.2427,327.707
Andre12,644.76414,656.130

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S