Tumult på det danske pc-marked - salget falder

Voldsomme udsving i pc-producenternes salg til det danske marked i tredje kvartal, hvor overfyldte lagre udløste en lussing til blandt andet Acer.

Artikel top billede

Pc-producenternes salgstal tager endnu en rutsjebanetur.

Ifølge en opgørelse fra analysefirmaet IDC leverede producenterne i 3. kvartal 358.080 computere til det danske marked, hvilket er et fald på godt seks procent i forhold til samme kvartal året før. Dog er der tale om en fremgang på næsten 10.000 enheder i forhold til 2. kvartal.

For de enkelte producenter er der tale om voldsomme udsving. Sidste kvartals topscorer Acer er nu røget helt ned på femtepladsen. I toppen af feltet ligger Lenovo med et pænt forspring ned til nummer to, HP, som fortsat er langt fra fordums storhed. Den store højdespringer er Asus, som på tredjepladsen har distanceret Apple.

Senioranalytiker i IDC, Anders Elbak, forklarer de store udsving fra kvartal til kvartal med, at nogle producenter som eksempelvis Acer har valgt at opbygge lagre før sommeren. Derfor faldt deres leverancer tilsvarende i tredje kvartal.

"Q2 var et rigtigt godt kvartal, når man bare ser på tallene, men det var også præget af, at der blev bygget lagre op i kanalen. Derfor har nogle producenter helt naturligt ikke solgt så meget i Q3," siger Anders Elbak, som samtidig peger på, at pc-markedet generelt er præget af store bevægelser.

"Der sker utrolig meget i markedet i øjeblikket med øget konkurrence fra tablets. Og så er tallene meget drevet af, hvem der lige får en god aftale i stand med en detailkæde. Så kan det være et produkt fra Asus den en måned og fra Acer den næste måned. Enkelte produkter betyder også mere, fordi der kommer modeller på hylderne, som er betydeligt mere interessante end pc'er har været længe," siger Anders Elbak.

Han henviser dermed til Microsofts lancering af Windows 8 og de nye pc-modeller, som producenterne i den forbindelse har på bedding.

Læs mere:


Pc-salget i Danmark Q3 2012 - markedsandel og antal.

 2012 Q3 - pct.Antal2011 Q3 - pct.Antal
Lenovo23,784.73318,269.398
HP18,867.15627,0103.131
Asus14,752.6639,134.930
Apple12,343.93511,744.700
Acer11,641.58712,045.896
Dell6,523.2427,327.707
Andre12,644.76414,656.130

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S