Getmore-sagen: Forsvarer raser over politiets smøleri

Efter mere end tre års sagsbehandling kræver forsvareren for de tre sigtede i momssvindelsagen mod Getmore og Multimedia World nu at statsadvokaten griber ind.

Artikel top billede

Advokat Kåre Pihlmann, der er forsvarer for de tre tidligere ejere af it-butikkerne Getmore og Multimedia World, vil nu have statsadvokaten til at ruske op Københavns Politis langstrakte behandling af sagen.

Det er mere end tre og et halvt år siden, at Skat første gang greb ind i sagen ved at begære Multimedia World konkurs. Det skete fordi Skat mente, at selskabet havde snydt med sine momsafregninger. Kort efter blev også søsterselskabet Getmore involveret i sagen.

Getmore gik endeligt konkurs for to år siden - i oktober 2010 - og samtidig bevl de tre ejere sigtet i sagen. Siden da har politiet efterforsket sagen, uden at det har ført til en anklage.

"Der er ikke længere et rimeligt forhold mellem sagens kompleksitet og den tid, det har taget for anklagemyndigheden at behandle den. Det er jo ikke en sag, som fylder flere flyttelæs, så mere kompliceret er den heller ikke," lyder det fra Kåre Pihlmann, som nu har sendt en formel klage over den langsommelige sagsbehandling til Statsadvokaten for København.

Han forventer, at klagen vil få anklagemyndigheden ved Københavns Politi til at rubbe neglene.

"Jeg forventer at statsadvokaten pålægger Københavns Politi at afslutte sagsbehandlingen snarest, ligesom jeg forventer, at statsadvokaten vil kritisere den lange ventetid. Sagen er et endog meget grelt eksempel på, at sagsbehandlingstiderne i økonomiske straffesager er uacceptabelt lange og på kant med Menneskerettighedskonventionens krav om rettergang inden rimelig frist," siger Kåre Pihlmann.

I sidste uge fortalte politiassessor Boye Petersen fra Københavns Politi til CRN, at der lige nu "arbejdes" på sagen, uden at han dog kunne give nogen præcis dato for, hvornår et anklageskrift mod de tre sigtede vil ligge klar.

Klik her for at se alle CRNs artikler om sagen mod Getmore og Multimedia World.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job