Konkurrenter jubler: Nu tager vi NetDesigns kunder

TDCs plan om "integrere" NetDesign med TDC Hosting vil få kunderne til at vende sig mod de mindre spillere på markedet, lyder spådommen fra NetDesigns konkurrenter.

Artikel top billede

TDCs plan om at knytte netværksforhandleren NetDesign tættere til resten af TDC-koncernen tænder julelys i øjnene hos NetDesigns konkurrenter.

Ifølge TDCs nye strategiplan vil telegiganten "integrere" NetDesign med TDC Hosting for at gøre det enklere at sælge produkter og services til erhvervskunderne. NetDesign, der blev en del af TDC-koncernen i 2004, deler i forvejen lokaler med TDC Hosting, men har alligevel udadtil ageret som et selvstændig forhandler.

Men ifølge to af TDCs konkurrenter kan planen meget vel ende med at give bagslag, fordi mange kunder vil være tilbageholdende med at kaste sig i armene telegiganten.

Hos netværksforhandleren Axcess er direktør Stig Abildsø ikke overrasket over udspillet fra TDC.

"Det er et paradigmeskift for NetDesign. De sidste mange år har de holdt profilen, men jeg har da ventet på, at de hev skiltet ned og blev en del af TDC," siger Stig Abildsø.

"For os er det positivt, og som jeg ser det får vi en konkurrent mindre. Nu bliver NetDesign en del af TDC-koncern med tusindvis af medarbejdere, og kunderne kommer til at se det som en rigtig stor spiller. Vi har taget en del kunder fra Netdesign og min fornemmelse er, at kunderne foretrækker en mindre spiller med den nærhed som vi kan til byde," siger Stig Abildsø.

Han henviser til at NetDesign det seneste år har mistet omsætning, mens der i hans egen virkosmhed har været en vækst på omkring 30 procent.

Hos infratruktur-forhandleren Mindzet er direktør Morten Waltorp Knudsen enig med sin kollega fra Axcess.

"NetDesigns binding til TDC bliver nok mere tydelig nu. Så det er spændende, hvordan de vil håndtere det. Hvis kunderne har andre ønsker om for eksempel valg af teleleverandør, vil de nok være tilbøjelige til at bruge sådan nogen som os eller andre mere uafhængige forhandlere," lyder vurderingen fra Morten Waltorp Knudsen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra NetDesigns direktør, Keld Jersild Olsen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S