Konkurrenter jubler: Nu tager vi NetDesigns kunder

TDCs plan om "integrere" NetDesign med TDC Hosting vil få kunderne til at vende sig mod de mindre spillere på markedet, lyder spådommen fra NetDesigns konkurrenter.

Artikel top billede

TDCs plan om at knytte netværksforhandleren NetDesign tættere til resten af TDC-koncernen tænder julelys i øjnene hos NetDesigns konkurrenter.

Ifølge TDCs nye strategiplan vil telegiganten "integrere" NetDesign med TDC Hosting for at gøre det enklere at sælge produkter og services til erhvervskunderne. NetDesign, der blev en del af TDC-koncernen i 2004, deler i forvejen lokaler med TDC Hosting, men har alligevel udadtil ageret som et selvstændig forhandler.

Men ifølge to af TDCs konkurrenter kan planen meget vel ende med at give bagslag, fordi mange kunder vil være tilbageholdende med at kaste sig i armene telegiganten.

Hos netværksforhandleren Axcess er direktør Stig Abildsø ikke overrasket over udspillet fra TDC.

"Det er et paradigmeskift for NetDesign. De sidste mange år har de holdt profilen, men jeg har da ventet på, at de hev skiltet ned og blev en del af TDC," siger Stig Abildsø.

"For os er det positivt, og som jeg ser det får vi en konkurrent mindre. Nu bliver NetDesign en del af TDC-koncern med tusindvis af medarbejdere, og kunderne kommer til at se det som en rigtig stor spiller. Vi har taget en del kunder fra Netdesign og min fornemmelse er, at kunderne foretrækker en mindre spiller med den nærhed som vi kan til byde," siger Stig Abildsø.

Han henviser til at NetDesign det seneste år har mistet omsætning, mens der i hans egen virkosmhed har været en vækst på omkring 30 procent.

Hos infratruktur-forhandleren Mindzet er direktør Morten Waltorp Knudsen enig med sin kollega fra Axcess.

"NetDesigns binding til TDC bliver nok mere tydelig nu. Så det er spændende, hvordan de vil håndtere det. Hvis kunderne har andre ønsker om for eksempel valg af teleleverandør, vil de nok være tilbøjelige til at bruge sådan nogen som os eller andre mere uafhængige forhandlere," lyder vurderingen fra Morten Waltorp Knudsen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra NetDesigns direktør, Keld Jersild Olsen.

Læs mere:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad men erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job