Also Actebis åbner dansk distribution af Huawei

Landets største distributør udvider sit sortiment med den kinesiske netværksproducent.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei har indgået en nordisk distributionsaftale med Also Actebis, som dermed udvider sit sortiment med produkter fra en markant global spiller indenfor netværksprodukter.

Aftalen med den kinesiske producent skal ifølge produkt- og marketingdirektør i Also Actebis, Lone Knudsen, ses som et supplement til distributørens eksisterende sortiment, som omfatter produkter fra HP, D-link, Netgear, Zyxel og en række consumerprodukter fra Cisco.

"De første varer er landet på lageret og er mere eller mindre klar til levering, og vi har også lavet de indledende øvelser med at gå ud og tale med forhandlere i alle tre lande," fortæller Lone Knudsen.

Med Huaweis indtog i kanalen er der lagt op til øget konkurrence på netværksprodukter på enterprise-markedet, hvor amerikanske Cisco i dag står stærkt. Og den kinesiske offensiv bliver ikke mindre pikant i betragtning af, at Ciscos enterprise-produkter herhjemme alene distribueres af Also Actebis' største konkurrent Tech Data.

Lone Knudsen er tilbageholdende med at udfordre Cisco og Tech Data, men lægger ikke skjul på, at Also Actebis ser aftalen med Huawei som en mulighed for at udvide sin forretning.

"Jeg skal ikke lave en krigserklæring mod Cisco, men det er ikke meningen, at vi med Huawei skal ud og kannibalisere vores eksisterende netværksforretning," siger Lone Knudsen, som ikke vil sætte tal på, hvor stor en omsætning Also Actebis forventer at få ud af aftalen med Huawei.

"Vi har da nogle forventninger til, hvad den forretning skal indbringe, men de tal tror jeg vi holder for os selv," siger hun.

I forlængelse af aftalen med Also Actebis er Huawei nu gået i gang med at opbygge et egentligt partnerprogram.

"Det er en af de ting, vi har drøftet med dem, og der vil være et program, som de partnere, der vil investere, kan nyde godt af. Der ligger en plan, men spørgsmålet er, om det giver mening at rulle det ud fra dag et," siger Lone Knudsen.

Udover traditionelle netværksprodukter som routere og switche vil Huawei ifølge Lone Knudsen også sælge løsninger indenfor unified communications - herunder blandt andet udstyr til videokonferencer.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job