Artikel top billede

Nu vil online-forhandler igen sælge løsdele

Webshop tager computer-dele ind igen. Vi har modtaget talrige henvendelser fra kunder, der ønsker det, siger salgschefen.

Efter en pause på to år har online-forhandleren Netonnet, der er i familie med Computercity, valgt at tage computer-komponenter ind i sortimentet igen. 

"For to år siden lod vi computer-løsdele udgå af sortimentet, men vi har siden modtaget mange henvendelser fra kunder, der har efterspurgt dem," siger Jonas Järrenfors, der er salgschef i Netonnet til IT24.

Ifølge vores svenske søstermedie er målet med kovendingen, at Netonnet vil kunne tilbyde en bred vifte af komponenter til computeren fra velkendte producenter.

Med den nye satsning har Netonnet ansat en stab, der udelukkende skal fokusere på de nye produkter i kataloget.

Til IT24 oplyser Jonas Järrenfors, at det er planen, at det nye udvalg af løsdele bliver realiseret i fuld skala i løbet af efteråret, så det er klar til julehandelen.

Læs også:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere