Distributør om Ateas lave Lexmark-priser: Sådan fungerer markedet

Vi kan, vil og må ikke blande os i andres prissætning, lyder det fra Also Actebis.

Artikel top billede

Distributøren Also Actebis ser ikke noget problem i, at Atea kan sælge Lexmark-printere og toner billigere til sine slutkunder, end den pris Taastrup-forhandleren Printwise kan få hos netop Also Actebis.

Ifølge produktdirektør Anders Egelund står det enhver frit for at købe sine produkter dér, hvor det er bedst for den pågældende forhandler.

"Vi tror på, at det er bedst og billigst for de fleste forhandlere at købe produkterne hos os, og jeg ved heller ikke, hvad der ligger til grund for de priser, som Atea har," forklarer han.

Anders Egelund siger, at han ikke kender den konkrete sag, og at der kan være mange årsager til, at Atea kan sælge til en lavere pris.

"Det kan være, de har fået dem billigt ved at købe stort ind på et tidligere tidspunkt, eller de have solgt produkter ud i forbindelse med en kampagne," siger Anders Egelund, som understreger, at det ikke er noget, han hverken kan, vil eller må blande sig i.

Han ser derimod sagen som et tegn på et sundt marked.

"Hvis en given forhandler vælger at sælge et givent produkt til en lavere pris, er det ene og alene forhandlerens beslutning. Det er sådan, markedet fungerer," siger han.

Samtidig afviser han, at det skulle være et generelt problem, at Atea kan sælge for langt lavere priser, end andre forhandlere kan købe ind for hos Also Actebis.

"Hvis det var sådan, at vi generelt havde priser, der var for høje, ville vi jo ikke have noget at gøre på markedet," siger Anders Egelund.

Skulle det dog vise sig, at Also Actebis kontinuerligt kan se, at der er en producent, som sælger sine produkter væsentligt billigere gennem en forhandler, end hvad Also Actebis får dem til, vil Anders Egelund tage en dialog med den pågældende producent.

"Så fortæller vi dem, at vi ikke tror, at vi har de rigtige priser, og at de derfor skal justeres lidt. Vi skal som minimum have lige så gode priser. Vi skal jo ikke betale mere for varerne end højst nødvendigt," forklarer Anders Egelund.

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S