Distributør om Ateas lave Lexmark-priser: Sådan fungerer markedet

Vi kan, vil og må ikke blande os i andres prissætning, lyder det fra Also Actebis.

Artikel top billede

Distributøren Also Actebis ser ikke noget problem i, at Atea kan sælge Lexmark-printere og toner billigere til sine slutkunder, end den pris Taastrup-forhandleren Printwise kan få hos netop Also Actebis.

Ifølge produktdirektør Anders Egelund står det enhver frit for at købe sine produkter dér, hvor det er bedst for den pågældende forhandler.

"Vi tror på, at det er bedst og billigst for de fleste forhandlere at købe produkterne hos os, og jeg ved heller ikke, hvad der ligger til grund for de priser, som Atea har," forklarer han.

Anders Egelund siger, at han ikke kender den konkrete sag, og at der kan være mange årsager til, at Atea kan sælge til en lavere pris.

"Det kan være, de har fået dem billigt ved at købe stort ind på et tidligere tidspunkt, eller de have solgt produkter ud i forbindelse med en kampagne," siger Anders Egelund, som understreger, at det ikke er noget, han hverken kan, vil eller må blande sig i.

Han ser derimod sagen som et tegn på et sundt marked.

"Hvis en given forhandler vælger at sælge et givent produkt til en lavere pris, er det ene og alene forhandlerens beslutning. Det er sådan, markedet fungerer," siger han.

Samtidig afviser han, at det skulle være et generelt problem, at Atea kan sælge for langt lavere priser, end andre forhandlere kan købe ind for hos Also Actebis.

"Hvis det var sådan, at vi generelt havde priser, der var for høje, ville vi jo ikke have noget at gøre på markedet," siger Anders Egelund.

Skulle det dog vise sig, at Also Actebis kontinuerligt kan se, at der er en producent, som sælger sine produkter væsentligt billigere gennem en forhandler, end hvad Also Actebis får dem til, vil Anders Egelund tage en dialog med den pågældende producent.

"Så fortæller vi dem, at vi ikke tror, at vi har de rigtige priser, og at de derfor skal justeres lidt. Vi skal som minimum have lige så gode priser. Vi skal jo ikke betale mere for varerne end højst nødvendigt," forklarer Anders Egelund.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S