Distributør om Ateas lave Lexmark-priser: Sådan fungerer markedet

Vi kan, vil og må ikke blande os i andres prissætning, lyder det fra Also Actebis.

Artikel top billede

Distributøren Also Actebis ser ikke noget problem i, at Atea kan sælge Lexmark-printere og toner billigere til sine slutkunder, end den pris Taastrup-forhandleren Printwise kan få hos netop Also Actebis.

Ifølge produktdirektør Anders Egelund står det enhver frit for at købe sine produkter dér, hvor det er bedst for den pågældende forhandler.

"Vi tror på, at det er bedst og billigst for de fleste forhandlere at købe produkterne hos os, og jeg ved heller ikke, hvad der ligger til grund for de priser, som Atea har," forklarer han.

Anders Egelund siger, at han ikke kender den konkrete sag, og at der kan være mange årsager til, at Atea kan sælge til en lavere pris.

"Det kan være, de har fået dem billigt ved at købe stort ind på et tidligere tidspunkt, eller de have solgt produkter ud i forbindelse med en kampagne," siger Anders Egelund, som understreger, at det ikke er noget, han hverken kan, vil eller må blande sig i.

Han ser derimod sagen som et tegn på et sundt marked.

"Hvis en given forhandler vælger at sælge et givent produkt til en lavere pris, er det ene og alene forhandlerens beslutning. Det er sådan, markedet fungerer," siger han.

Samtidig afviser han, at det skulle være et generelt problem, at Atea kan sælge for langt lavere priser, end andre forhandlere kan købe ind for hos Also Actebis.

"Hvis det var sådan, at vi generelt havde priser, der var for høje, ville vi jo ikke have noget at gøre på markedet," siger Anders Egelund.

Skulle det dog vise sig, at Also Actebis kontinuerligt kan se, at der er en producent, som sælger sine produkter væsentligt billigere gennem en forhandler, end hvad Also Actebis får dem til, vil Anders Egelund tage en dialog med den pågældende producent.

"Så fortæller vi dem, at vi ikke tror, at vi har de rigtige priser, og at de derfor skal justeres lidt. Vi skal som minimum have lige så gode priser. Vi skal jo ikke betale mere for varerne end højst nødvendigt," forklarer Anders Egelund.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos