Tidligere Fujitsu-direktør: Derfor starter jeg for mig selv

Får flyvende start ved at overtage forretningsområder fra to andre virksomheder.

Artikel top billede

Tidligere direktør for Fujitsu i Danmark, Lars Wørzner, har startet et nyt firma, der skal sælge it-konsulenter og outsourcede udviklingsteams i Ukraine.

 "Det er en drøm, der går i opfyldelse. Siden jeg gik på handelshøjskolen har jeg drømt om, at starte for mig selv," siger Lars Wørzner.

1C, som Lars Wørzners nye firma hedder, er startet sammen med den tidligere TDC-profil Lars Torpe Christoffersen. Wørzner er med en ejerandel på 75 procent hovedejer, mens Lars Torpe Christoffersen ejer de sidste 25 procent.

Samtidig overtager 1C en del af ejerskabet over Kuadriga, der sælger off-shoring udviklingstemas i Ukraine. Fremover bliver 1C, der sælger Kuadrigas ydelser i Danmark.

På konsulent-delen har 1C overtager BridgeITs freelance-konsulentforretning.

"Jeg mener, der er en rigtig god synergi mellem de to forretningsområder. Vi kan gå ud til kunderne og tilbyde dem en tilgang til markedet, hvor de både kan købe faste udviklingsteam i Ukraine og konsulenter, der befinder sig i Danmark," siger Lars Wørzner.

Han fortæller samtidig, at han er glad for at kunne kickstarte sin nye virksomhed ved at overtage Kuadrigas danske salg og konsulent-delen fra BridgeIT.

"Jeg er jo ikke 22 år længere, så det er rart at kunne overtage en eksisterende forretning, som jeg kan udbygge," siger Lars Wørzner.

Det er kun knap en måned siden at 1C gik i luften. Allerede nu har Lars Wørzner fem ansatte siddende i lokalerne i Søborg.

"Og nu leder jeg faktisk efter en konsulentchef, så vi kan få gang i at udvide den del af forretningen," siger Lars Wørzner.

Han kan ikke skjule sin begejstring over at være i gang igen efter han forlod stillingen som direktør i konsulenthuset 7N i foråret.

"Jeg synes det er skideskægt at startefor mig selv. Det er noget andet end da jeg arbejdede i de store koncerner. Her kan jeg påvirke tingene meget mere direkte, og alt havner på mit bord," siger han

Lars Wørzner har haft en lang karriere der udover det foregående job som direktør for 7N også indbefattede direktørjob hos både IBM, Compaq og Fujitsu.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)