Tidligere Fujitsu-direktør: Derfor starter jeg for mig selv

Får flyvende start ved at overtage forretningsområder fra to andre virksomheder.

Artikel top billede

Tidligere direktør for Fujitsu i Danmark, Lars Wørzner, har startet et nyt firma, der skal sælge it-konsulenter og outsourcede udviklingsteams i Ukraine.

 "Det er en drøm, der går i opfyldelse. Siden jeg gik på handelshøjskolen har jeg drømt om, at starte for mig selv," siger Lars Wørzner.

1C, som Lars Wørzners nye firma hedder, er startet sammen med den tidligere TDC-profil Lars Torpe Christoffersen. Wørzner er med en ejerandel på 75 procent hovedejer, mens Lars Torpe Christoffersen ejer de sidste 25 procent.

Samtidig overtager 1C en del af ejerskabet over Kuadriga, der sælger off-shoring udviklingstemas i Ukraine. Fremover bliver 1C, der sælger Kuadrigas ydelser i Danmark.

På konsulent-delen har 1C overtager BridgeITs freelance-konsulentforretning.

"Jeg mener, der er en rigtig god synergi mellem de to forretningsområder. Vi kan gå ud til kunderne og tilbyde dem en tilgang til markedet, hvor de både kan købe faste udviklingsteam i Ukraine og konsulenter, der befinder sig i Danmark," siger Lars Wørzner.

Han fortæller samtidig, at han er glad for at kunne kickstarte sin nye virksomhed ved at overtage Kuadrigas danske salg og konsulent-delen fra BridgeIT.

"Jeg er jo ikke 22 år længere, så det er rart at kunne overtage en eksisterende forretning, som jeg kan udbygge," siger Lars Wørzner.

Det er kun knap en måned siden at 1C gik i luften. Allerede nu har Lars Wørzner fem ansatte siddende i lokalerne i Søborg.

"Og nu leder jeg faktisk efter en konsulentchef, så vi kan få gang i at udvide den del af forretningen," siger Lars Wørzner.

Han kan ikke skjule sin begejstring over at være i gang igen efter han forlod stillingen som direktør i konsulenthuset 7N i foråret.

"Jeg synes det er skideskægt at startefor mig selv. Det er noget andet end da jeg arbejdede i de store koncerner. Her kan jeg påvirke tingene meget mere direkte, og alt havner på mit bord," siger han

Lars Wørzner har haft en lang karriere der udover det foregående job som direktør for 7N også indbefattede direktørjob hos både IBM, Compaq og Fujitsu.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect