Herning-forhandler investerer overskud i hosting

Derfor bruger Concept Data en del af året overskud på massiv investering i hosting og medarbejdere.

Artikel top billede

Den herningensiske C5-forhandler Concept Data er for syvende år i træk kommet ud med overskud på den pæne side af en million kroner. Regnskabet for 2011/12 viser et årsresultat på 1.484.541 kroner før skat.

Selvom overskuddet er faldet med omkring 30 procent i forhold til året før, hvor forhandleren kom ud med et overskud på 2,1 millioner kroner, er direktør Kris Klintebæk tilfreds med resultatet. Noget af overskuddet er nemlig brugt til nye investeringer og ansættelsen af en ekstra medarbejder.

"Vi er en moderne, innovativ virksomhed, så vi investerer stadigvæk i mange ting. Ellers ville overskuddet have været større," siger han og forklarer, at Concept data blandt andet har investeret omkring 20 procent i at få udbygget sit hostingcenter.

Samtidig påpeger han, at der også er omkostninger forbundet med at certificeret C5-forhandler, og at forhandleren er gået igennem 2011/12 uden at måtte sige farvel til så meget som en medarbejder.

"Derudover har vi brugt nogle interne ressourcer på udviklingen af et nyt spændende produkt, som vi lancerer her til marts. Det forventer vi os meget af. Mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt," forklarer Kris Klintebæk, der også påpeger, at kunderne går fra at købe licenser og over mod hosting.

Det betyder ifølge Concept Datas direktør, at pengene kommer i flere små bidder frem for på én gang.

"Den struktur har været der længe, men er blevet kraftigere her på det seneste, fordi mange kunder vælger en hostingløsning i stedet for den traditionelle licens-løsning," siger Kris Klintebæk. 

Han frygter dog på ingen måde, at forretningen får problemer.

"Vi er selvfinansierede. Vi skylder ikke banken noget, og sammenligner vi os med andre, lignende forhandlere, klarer vi os rigtig godt i forhold til antal medarbejdere. Vi er altså kun 14," forklarer Kris Klintebæk.

Læs mere:

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS