Herning-forhandler investerer overskud i hosting

Derfor bruger Concept Data en del af året overskud på massiv investering i hosting og medarbejdere.

Artikel top billede

Den herningensiske C5-forhandler Concept Data er for syvende år i træk kommet ud med overskud på den pæne side af en million kroner. Regnskabet for 2011/12 viser et årsresultat på 1.484.541 kroner før skat.

Selvom overskuddet er faldet med omkring 30 procent i forhold til året før, hvor forhandleren kom ud med et overskud på 2,1 millioner kroner, er direktør Kris Klintebæk tilfreds med resultatet. Noget af overskuddet er nemlig brugt til nye investeringer og ansættelsen af en ekstra medarbejder.

"Vi er en moderne, innovativ virksomhed, så vi investerer stadigvæk i mange ting. Ellers ville overskuddet have været større," siger han og forklarer, at Concept data blandt andet har investeret omkring 20 procent i at få udbygget sit hostingcenter.

Samtidig påpeger han, at der også er omkostninger forbundet med at certificeret C5-forhandler, og at forhandleren er gået igennem 2011/12 uden at måtte sige farvel til så meget som en medarbejder.

"Derudover har vi brugt nogle interne ressourcer på udviklingen af et nyt spændende produkt, som vi lancerer her til marts. Det forventer vi os meget af. Mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt," forklarer Kris Klintebæk, der også påpeger, at kunderne går fra at købe licenser og over mod hosting.

Det betyder ifølge Concept Datas direktør, at pengene kommer i flere små bidder frem for på én gang.

"Den struktur har været der længe, men er blevet kraftigere her på det seneste, fordi mange kunder vælger en hostingløsning i stedet for den traditionelle licens-løsning," siger Kris Klintebæk. 

Han frygter dog på ingen måde, at forretningen får problemer.

"Vi er selvfinansierede. Vi skylder ikke banken noget, og sammenligner vi os med andre, lignende forhandlere, klarer vi os rigtig godt i forhold til antal medarbejdere. Vi er altså kun 14," forklarer Kris Klintebæk.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S