Herning-forhandler investerer overskud i hosting

Derfor bruger Concept Data en del af året overskud på massiv investering i hosting og medarbejdere.

Artikel top billede

Den herningensiske C5-forhandler Concept Data er for syvende år i træk kommet ud med overskud på den pæne side af en million kroner. Regnskabet for 2011/12 viser et årsresultat på 1.484.541 kroner før skat.

Selvom overskuddet er faldet med omkring 30 procent i forhold til året før, hvor forhandleren kom ud med et overskud på 2,1 millioner kroner, er direktør Kris Klintebæk tilfreds med resultatet. Noget af overskuddet er nemlig brugt til nye investeringer og ansættelsen af en ekstra medarbejder.

"Vi er en moderne, innovativ virksomhed, så vi investerer stadigvæk i mange ting. Ellers ville overskuddet have været større," siger han og forklarer, at Concept data blandt andet har investeret omkring 20 procent i at få udbygget sit hostingcenter.

Samtidig påpeger han, at der også er omkostninger forbundet med at certificeret C5-forhandler, og at forhandleren er gået igennem 2011/12 uden at måtte sige farvel til så meget som en medarbejder.

"Derudover har vi brugt nogle interne ressourcer på udviklingen af et nyt spændende produkt, som vi lancerer her til marts. Det forventer vi os meget af. Mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt," forklarer Kris Klintebæk, der også påpeger, at kunderne går fra at købe licenser og over mod hosting.

Det betyder ifølge Concept Datas direktør, at pengene kommer i flere små bidder frem for på én gang.

"Den struktur har været der længe, men er blevet kraftigere her på det seneste, fordi mange kunder vælger en hostingløsning i stedet for den traditionelle licens-løsning," siger Kris Klintebæk. 

Han frygter dog på ingen måde, at forretningen får problemer.

"Vi er selvfinansierede. Vi skylder ikke banken noget, og sammenligner vi os med andre, lignende forhandlere, klarer vi os rigtig godt i forhold til antal medarbejdere. Vi er altså kun 14," forklarer Kris Klintebæk.

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job