Herning-forhandler investerer overskud i hosting

Derfor bruger Concept Data en del af året overskud på massiv investering i hosting og medarbejdere.

Artikel top billede

Den herningensiske C5-forhandler Concept Data er for syvende år i træk kommet ud med overskud på den pæne side af en million kroner. Regnskabet for 2011/12 viser et årsresultat på 1.484.541 kroner før skat.

Selvom overskuddet er faldet med omkring 30 procent i forhold til året før, hvor forhandleren kom ud med et overskud på 2,1 millioner kroner, er direktør Kris Klintebæk tilfreds med resultatet. Noget af overskuddet er nemlig brugt til nye investeringer og ansættelsen af en ekstra medarbejder.

"Vi er en moderne, innovativ virksomhed, så vi investerer stadigvæk i mange ting. Ellers ville overskuddet have været større," siger han og forklarer, at Concept data blandt andet har investeret omkring 20 procent i at få udbygget sit hostingcenter.

Samtidig påpeger han, at der også er omkostninger forbundet med at certificeret C5-forhandler, og at forhandleren er gået igennem 2011/12 uden at måtte sige farvel til så meget som en medarbejder.

"Derudover har vi brugt nogle interne ressourcer på udviklingen af et nyt spændende produkt, som vi lancerer her til marts. Det forventer vi os meget af. Mere kan jeg ikke sige på nuværende tidspunkt," forklarer Kris Klintebæk, der også påpeger, at kunderne går fra at købe licenser og over mod hosting.

Det betyder ifølge Concept Datas direktør, at pengene kommer i flere små bidder frem for på én gang.

"Den struktur har været der længe, men er blevet kraftigere her på det seneste, fordi mange kunder vælger en hostingløsning i stedet for den traditionelle licens-løsning," siger Kris Klintebæk. 

Han frygter dog på ingen måde, at forretningen får problemer.

"Vi er selvfinansierede. Vi skylder ikke banken noget, og sammenligner vi os med andre, lignende forhandlere, klarer vi os rigtig godt i forhold til antal medarbejdere. Vi er altså kun 14," forklarer Kris Klintebæk.

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Scleroseforeningen

    Digital platform- og integrationsansvarlig

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job