Dustin: Vi får stadig producentpenge til markedsføring

Dustins nydesignede markedsføringskoncept udelukker ikke producentfinansiering - men skal få kunderne til at forbinde Dustin med service.

Artikel top billede

Når Dustins igangværende reklamekampagne kører over computer eller tv-skærmene eller bliver vist på andre medier, sker det under forhandlerens egen fulde kontrol. Det har den svenskejede forhandlers nordiske marketingchef Caroline Johansson tidligere fortalt til CRN.

Men - og det er et vigtigt budskab for Caroline Johansson at få frem - kampagnen udelukker ikke, som det fremgik af den tidligere artikel, at dele af eksempelvis tv-reklamerne produceres i samarbejde med Dustins leverandører - altså producenterne.

"Vi har længerevarende samarbejde med producenterne. Det indebærer også at vi samarbejder om nogle af vores reklamer," siger Caroline Johansson.

Til gengæld har Dustin fuldstændig fravalgt, at være sponsor for tv-programmer, som forhandlerne ellers tidligere har benyttet sig af.

"Som noget nyt har vi fravalgt den sponsorering. I stedet satser vi i vores medie-mix på at prioritere en tættere forbindelse til Dustins brand," siger Caroline Johansson.

Den nye kampagne, der er designet af et svensk mediebureau, Tre Kroner, afløser Dustins hidtidige strategi, der ikke har understøttet Dustins brand fortæller Caroline Johansson nu til CRN.

"Det vigtigste for os er at øge opmærksomheden omkring Dustins brand, som vi gerne vil have man forbinder med de rigtige værdier, som blandt andet færdigheder og services," siger Caroline Johansson.

Læs mere:

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S