Dustin: Vi får stadig producentpenge til markedsføring

Dustins nydesignede markedsføringskoncept udelukker ikke producentfinansiering - men skal få kunderne til at forbinde Dustin med service.

Artikel top billede

Når Dustins igangværende reklamekampagne kører over computer eller tv-skærmene eller bliver vist på andre medier, sker det under forhandlerens egen fulde kontrol. Det har den svenskejede forhandlers nordiske marketingchef Caroline Johansson tidligere fortalt til CRN.

Men - og det er et vigtigt budskab for Caroline Johansson at få frem - kampagnen udelukker ikke, som det fremgik af den tidligere artikel, at dele af eksempelvis tv-reklamerne produceres i samarbejde med Dustins leverandører - altså producenterne.

"Vi har længerevarende samarbejde med producenterne. Det indebærer også at vi samarbejder om nogle af vores reklamer," siger Caroline Johansson.

Til gengæld har Dustin fuldstændig fravalgt, at være sponsor for tv-programmer, som forhandlerne ellers tidligere har benyttet sig af.

"Som noget nyt har vi fravalgt den sponsorering. I stedet satser vi i vores medie-mix på at prioritere en tættere forbindelse til Dustins brand," siger Caroline Johansson.

Den nye kampagne, der er designet af et svensk mediebureau, Tre Kroner, afløser Dustins hidtidige strategi, der ikke har understøttet Dustins brand fortæller Caroline Johansson nu til CRN.

"Det vigtigste for os er at øge opmærksomheden omkring Dustins brand, som vi gerne vil have man forbinder med de rigtige værdier, som blandt andet færdigheder og services," siger Caroline Johansson.

Læs mere:

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S