Dustin: Vi får stadig producentpenge til markedsføring

Dustins nydesignede markedsføringskoncept udelukker ikke producentfinansiering - men skal få kunderne til at forbinde Dustin med service.

Artikel top billede

Når Dustins igangværende reklamekampagne kører over computer eller tv-skærmene eller bliver vist på andre medier, sker det under forhandlerens egen fulde kontrol. Det har den svenskejede forhandlers nordiske marketingchef Caroline Johansson tidligere fortalt til CRN.

Men - og det er et vigtigt budskab for Caroline Johansson at få frem - kampagnen udelukker ikke, som det fremgik af den tidligere artikel, at dele af eksempelvis tv-reklamerne produceres i samarbejde med Dustins leverandører - altså producenterne.

"Vi har længerevarende samarbejde med producenterne. Det indebærer også at vi samarbejder om nogle af vores reklamer," siger Caroline Johansson.

Til gengæld har Dustin fuldstændig fravalgt, at være sponsor for tv-programmer, som forhandlerne ellers tidligere har benyttet sig af.

"Som noget nyt har vi fravalgt den sponsorering. I stedet satser vi i vores medie-mix på at prioritere en tættere forbindelse til Dustins brand," siger Caroline Johansson.

Den nye kampagne, der er designet af et svensk mediebureau, Tre Kroner, afløser Dustins hidtidige strategi, der ikke har understøttet Dustins brand fortæller Caroline Johansson nu til CRN.

"Det vigtigste for os er at øge opmærksomheden omkring Dustins brand, som vi gerne vil have man forbinder med de rigtige værdier, som blandt andet færdigheder og services," siger Caroline Johansson.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job