Dustin: Vi får stadig producentpenge til markedsføring

Dustins nydesignede markedsføringskoncept udelukker ikke producentfinansiering - men skal få kunderne til at forbinde Dustin med service.

Artikel top billede

Når Dustins igangværende reklamekampagne kører over computer eller tv-skærmene eller bliver vist på andre medier, sker det under forhandlerens egen fulde kontrol. Det har den svenskejede forhandlers nordiske marketingchef Caroline Johansson tidligere fortalt til CRN.

Men - og det er et vigtigt budskab for Caroline Johansson at få frem - kampagnen udelukker ikke, som det fremgik af den tidligere artikel, at dele af eksempelvis tv-reklamerne produceres i samarbejde med Dustins leverandører - altså producenterne.

"Vi har længerevarende samarbejde med producenterne. Det indebærer også at vi samarbejder om nogle af vores reklamer," siger Caroline Johansson.

Til gengæld har Dustin fuldstændig fravalgt, at være sponsor for tv-programmer, som forhandlerne ellers tidligere har benyttet sig af.

"Som noget nyt har vi fravalgt den sponsorering. I stedet satser vi i vores medie-mix på at prioritere en tættere forbindelse til Dustins brand," siger Caroline Johansson.

Den nye kampagne, der er designet af et svensk mediebureau, Tre Kroner, afløser Dustins hidtidige strategi, der ikke har understøttet Dustins brand fortæller Caroline Johansson nu til CRN.

"Det vigtigste for os er at øge opmærksomheden omkring Dustins brand, som vi gerne vil have man forbinder med de rigtige værdier, som blandt andet færdigheder og services," siger Caroline Johansson.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job