Svensk online-forhandler pynter sig med danske fjer

Webshop overtræder reglerne ved at bruge det danske e-mærke i sin svenske markedsføring.

Artikel top billede

Den tysk-ejede onlineforhandler IT Netbutik overtræder reglerne for e-mærket. I forhandlerens svenske butik bruger IT Netbutik nemlig det danske e-mærke til at slå på tromme for sig selv.

Men ifølge e-handelsfonden gælder tildelingen af e-mærket kun den del af IT Netbutiks forretning, der er rettet mod det danske marked.

"Det er en fejl. De er blevet godkendt til at benytte e-mærket på deres danske side, men ikke på den svenske," forklarer Maria Jensen, der er jurist hos e-mærket.

IT Netbutik har til huse i Harrislee tæt ved den dansk-tyske grænse har online-butikker i både Danmark, Sverige og Tyskland. Men det er kun på forhandlerens svenske site, itnetbutik.se, der i strid med reglerne bliver reklameret med det danske mærke.

Oprindeligt er det IT Netbutiks danske webshop, der har fået tildelt e-mærket. Går man ind på det svenske site, er det da også valideringen af den danske webshop, der dukker op, hvis man klikker på e-mærke-ikonet.

Maria Jensen siger, at e-handlesfonden vil tage kontakt til virksomheden og bede om at fejlen bliver rettet. Hun understreger samtidig, at markedsføringen mod det svenske marked med det danske e-mærke ikke vil give mening, da det er en dansk mærkningsordning, som udelukkende retter sig mod danske kunder.

CRN forsøger at få en kommentar fra IT Netbutik. (Opdateret 22.11.12: Se IT Netbutiks kommentar her)

Læs også:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S