Svensk online-forhandler pynter sig med danske fjer

Webshop overtræder reglerne ved at bruge det danske e-mærke i sin svenske markedsføring.

Artikel top billede

Den tysk-ejede onlineforhandler IT Netbutik overtræder reglerne for e-mærket. I forhandlerens svenske butik bruger IT Netbutik nemlig det danske e-mærke til at slå på tromme for sig selv.

Men ifølge e-handelsfonden gælder tildelingen af e-mærket kun den del af IT Netbutiks forretning, der er rettet mod det danske marked.

"Det er en fejl. De er blevet godkendt til at benytte e-mærket på deres danske side, men ikke på den svenske," forklarer Maria Jensen, der er jurist hos e-mærket.

IT Netbutik har til huse i Harrislee tæt ved den dansk-tyske grænse har online-butikker i både Danmark, Sverige og Tyskland. Men det er kun på forhandlerens svenske site, itnetbutik.se, der i strid med reglerne bliver reklameret med det danske mærke.

Oprindeligt er det IT Netbutiks danske webshop, der har fået tildelt e-mærket. Går man ind på det svenske site, er det da også valideringen af den danske webshop, der dukker op, hvis man klikker på e-mærke-ikonet.

Maria Jensen siger, at e-handlesfonden vil tage kontakt til virksomheden og bede om at fejlen bliver rettet. Hun understreger samtidig, at markedsføringen mod det svenske marked med det danske e-mærke ikke vil give mening, da det er en dansk mærkningsordning, som udelukkende retter sig mod danske kunder.

CRN forsøger at få en kommentar fra IT Netbutik. (Opdateret 22.11.12: Se IT Netbutiks kommentar her)

Læs også:

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet