Svensk online-forhandler pynter sig med danske fjer

Webshop overtræder reglerne ved at bruge det danske e-mærke i sin svenske markedsføring.

Artikel top billede

Den tysk-ejede onlineforhandler IT Netbutik overtræder reglerne for e-mærket. I forhandlerens svenske butik bruger IT Netbutik nemlig det danske e-mærke til at slå på tromme for sig selv.

Men ifølge e-handelsfonden gælder tildelingen af e-mærket kun den del af IT Netbutiks forretning, der er rettet mod det danske marked.

"Det er en fejl. De er blevet godkendt til at benytte e-mærket på deres danske side, men ikke på den svenske," forklarer Maria Jensen, der er jurist hos e-mærket.

IT Netbutik har til huse i Harrislee tæt ved den dansk-tyske grænse har online-butikker i både Danmark, Sverige og Tyskland. Men det er kun på forhandlerens svenske site, itnetbutik.se, der i strid med reglerne bliver reklameret med det danske mærke.

Oprindeligt er det IT Netbutiks danske webshop, der har fået tildelt e-mærket. Går man ind på det svenske site, er det da også valideringen af den danske webshop, der dukker op, hvis man klikker på e-mærke-ikonet.

Maria Jensen siger, at e-handlesfonden vil tage kontakt til virksomheden og bede om at fejlen bliver rettet. Hun understreger samtidig, at markedsføringen mod det svenske marked med det danske e-mærke ikke vil give mening, da det er en dansk mærkningsordning, som udelukkende retter sig mod danske kunder.

CRN forsøger at få en kommentar fra IT Netbutik. (Opdateret 22.11.12: Se IT Netbutiks kommentar her)

Læs også:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S