Cisco gnaver sig ind på det danske server-marked

Den amerikanske producent er tæt på at komme ind i Top 3 på det danske servermarked, hævder dansk landechef.

Artikel top billede

Cisco har på rekordtid placeret sig som en af de helt store spillere på det globale servermarked. På bare tre år er markedsandelen steget fra praktisk taget nul til 15 procent. Alene i USA er markedsandelen oppe over 20 procent.

Successen er ifølge Ciscos kanalchef Lasse Garby også slået igennem herhjemme, hvor salget har fulgt den globale trend og markedsandelen også har rundet de 15 procent i et marked med nulvækst.

"Vi er tæt på at være inde i Top 3 på det danske marked. Vores mål er, at vi inden for de næste par år når op på at have 25 procent af markedet," siger Lasse Garby.

Da Cisco for tre år siden annoncerede, at man ville gå ind på servermarkedet, blev selskabet ikke spået mange chancer for at kunne hamle op med servermarkedets hvide elefanter som IBM, HP og Dell.

Ifølge Lasse Garby hænger successen tæt sammen med , at Cisco for tre år siden lancerede en ny serverplatform under navnet UCS, der integrerede netværksteknologi med servere og storage. Fordelen er ifølge Cisco, at UCS-platformen nedsætter slutkundens behov for hardware, ligesom den et hurtig at sætte op. Det giver - igen ifølge Cisco - en samlet besparelse på op mod 30 procent for anskaffelse opsætning og drift i hele serverens produktcyklus.

"Der er en naturlig sammenhæng mellem traditionelle netværksløsninger og den server-teknologi, som benyttes i datacentre. Det smelter mere og mere sammen på samme måde som telefoni og data gjorde for cirka ti år siden. Derfor bliver vi som server-producent mere og mere interessant for kunderne," siger Lasse Garby.

Cisco offentliggjorde for nylig et kvartalsregnskab, som viste, at netop datacenter- og serverforretningen det seneste år er vokset med mere end 60 procent.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S