Cisco gnaver sig ind på det danske server-marked

Den amerikanske producent er tæt på at komme ind i Top 3 på det danske servermarked, hævder dansk landechef.

Artikel top billede

Cisco har på rekordtid placeret sig som en af de helt store spillere på det globale servermarked. På bare tre år er markedsandelen steget fra praktisk taget nul til 15 procent. Alene i USA er markedsandelen oppe over 20 procent.

Successen er ifølge Ciscos kanalchef Lasse Garby også slået igennem herhjemme, hvor salget har fulgt den globale trend og markedsandelen også har rundet de 15 procent i et marked med nulvækst.

"Vi er tæt på at være inde i Top 3 på det danske marked. Vores mål er, at vi inden for de næste par år når op på at have 25 procent af markedet," siger Lasse Garby.

Da Cisco for tre år siden annoncerede, at man ville gå ind på servermarkedet, blev selskabet ikke spået mange chancer for at kunne hamle op med servermarkedets hvide elefanter som IBM, HP og Dell.

Ifølge Lasse Garby hænger successen tæt sammen med , at Cisco for tre år siden lancerede en ny serverplatform under navnet UCS, der integrerede netværksteknologi med servere og storage. Fordelen er ifølge Cisco, at UCS-platformen nedsætter slutkundens behov for hardware, ligesom den et hurtig at sætte op. Det giver - igen ifølge Cisco - en samlet besparelse på op mod 30 procent for anskaffelse opsætning og drift i hele serverens produktcyklus.

"Der er en naturlig sammenhæng mellem traditionelle netværksløsninger og den server-teknologi, som benyttes i datacentre. Det smelter mere og mere sammen på samme måde som telefoni og data gjorde for cirka ti år siden. Derfor bliver vi som server-producent mere og mere interessant for kunderne," siger Lasse Garby.

Cisco offentliggjorde for nylig et kvartalsregnskab, som viste, at netop datacenter- og serverforretningen det seneste år er vokset med mere end 60 procent.

Læs mere:

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS