Under halv pris: Comm2ig laver aftale med KL

Comm2ig napper KL-ordre efter EU-udbud foran flere andre konkurrenter.

Artikel top billede

Den nordsjællandske forhandler Comm2ig har vundet et miniudbud på levering af servere og storage til Kommunernes Landsforening foran seks andre konkurrenter.

Comm2ig's bud på 825.338 kroner var hele 53 procent billigere end det højeste bud, der lød på 1.750.000 kroner.

Kun et enkelt bud lå lavere end Comm2ig's bud, men det bud blev sorteret fra, da det ikke opfyldte kravene i kravspecifikationen fra KL, der fik hjælp fra en teknisk konsulent til at evaulere de indkomne tilbud.

"Vi havde nogle ret specifikke krav til vores SAN med caching og noget nettokapacitet. Der faldt den ene byder på det tekniske i kravspecifikationen. Af de resterende seks valgte vi så det billigste bud," forklarer Rune Scheye Koop, Ii-driftsleder hos KL, om valget af Comm2ig.

Aftalen mellem KL og Comm2ig løber i tre år.

For halvanden måned siden vandt Comm2ig en stor ordre til regionerne sammen med to andre leverandører.

Læs mere:

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S