Under halv pris: Comm2ig laver aftale med KL

Comm2ig napper KL-ordre efter EU-udbud foran flere andre konkurrenter.

Artikel top billede

Den nordsjællandske forhandler Comm2ig har vundet et miniudbud på levering af servere og storage til Kommunernes Landsforening foran seks andre konkurrenter.

Comm2ig's bud på 825.338 kroner var hele 53 procent billigere end det højeste bud, der lød på 1.750.000 kroner.

Kun et enkelt bud lå lavere end Comm2ig's bud, men det bud blev sorteret fra, da det ikke opfyldte kravene i kravspecifikationen fra KL, der fik hjælp fra en teknisk konsulent til at evaulere de indkomne tilbud.

"Vi havde nogle ret specifikke krav til vores SAN med caching og noget nettokapacitet. Der faldt den ene byder på det tekniske i kravspecifikationen. Af de resterende seks valgte vi så det billigste bud," forklarer Rune Scheye Koop, Ii-driftsleder hos KL, om valget af Comm2ig.

Aftalen mellem KL og Comm2ig løber i tre år.

For halvanden måned siden vandt Comm2ig en stor ordre til regionerne sammen med to andre leverandører.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest