Under halv pris: Comm2ig laver aftale med KL

Comm2ig napper KL-ordre efter EU-udbud foran flere andre konkurrenter.

Artikel top billede

Den nordsjællandske forhandler Comm2ig har vundet et miniudbud på levering af servere og storage til Kommunernes Landsforening foran seks andre konkurrenter.

Comm2ig's bud på 825.338 kroner var hele 53 procent billigere end det højeste bud, der lød på 1.750.000 kroner.

Kun et enkelt bud lå lavere end Comm2ig's bud, men det bud blev sorteret fra, da det ikke opfyldte kravene i kravspecifikationen fra KL, der fik hjælp fra en teknisk konsulent til at evaulere de indkomne tilbud.

"Vi havde nogle ret specifikke krav til vores SAN med caching og noget nettokapacitet. Der faldt den ene byder på det tekniske i kravspecifikationen. Af de resterende seks valgte vi så det billigste bud," forklarer Rune Scheye Koop, Ii-driftsleder hos KL, om valget af Comm2ig.

Aftalen mellem KL og Comm2ig løber i tre år.

For halvanden måned siden vandt Comm2ig en stor ordre til regionerne sammen med to andre leverandører.

Læs mere:

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect