Vred forhandler udlover dusør efter stribe af indbrud

Vred direktør for dansk onlinebutik har udlovet dusør, for at få fanget gerningsmændene til flere indbrud.

Artikel top billede

Direktør i onlineforhandleren Computersalg, Kim Rand, har udlovet en dusør på 25.000 kroner efter at hans lokaler flere gange har haft ubudne gæster.

Alene siden august har Computersalg haft besøg af indbrudstyve hele fire gange. I to tilfælde lykkedes det tyvene at stjæle varer - senest 3. november, hvor en palle med 100 Lenovo Ideapad Ultrabooks plus et par Asus Zenbooks blev stjålet. I alt har Computersalg fået stjålet varer for 700.000 kroner.

"Det er jo nordiske maskiner, så de kan nok ikke afsættes andre steder end herhjemme. Det er derfor jeg udsætter en dusør, for at gøre det svært for dem og for at få dem fanget," siger Kim Rand.

Han er blevet så vred over indbruddet, at han udover at udsætte en dusør også har taget kontakt til tv-programmet Station2.

"Jeg vil have gjort noget ved det her," siger Kim Rand.

Han opfordrer også kolleger i branchen til at henvende sig, hvis de bliver tilbudt Lenovo-maskiner til en mistænkelig lav pris.

Kim Rand fortæller, at udover at det er utrygt både for ham og de ansatte med alle de indbrud, så er det i sidste ende også et spørgsmål om økonomi. For selv om han er forsikret, så er mekanikken i forsikringer, at kunderne i med tiden kommer til at betale.

"I sidste ende kommer vi jo til at betale det ved højere præmier," konstaterer Kim Rand.

Han understreger dog samtidig, at han arbejder tæt sammen med sit forsikringsselskab for at finde tyvene.

Computersalg står foran at flytte til nye lokaler. Og Kim Rand fortæller, at han har gjort ekstra meget ud af sikkerheden for at undgå, at indbruddene gentager sig.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car