Vred forhandler udlover dusør efter stribe af indbrud

Vred direktør for dansk onlinebutik har udlovet dusør, for at få fanget gerningsmændene til flere indbrud.

Artikel top billede

Direktør i onlineforhandleren Computersalg, Kim Rand, har udlovet en dusør på 25.000 kroner efter at hans lokaler flere gange har haft ubudne gæster.

Alene siden august har Computersalg haft besøg af indbrudstyve hele fire gange. I to tilfælde lykkedes det tyvene at stjæle varer - senest 3. november, hvor en palle med 100 Lenovo Ideapad Ultrabooks plus et par Asus Zenbooks blev stjålet. I alt har Computersalg fået stjålet varer for 700.000 kroner.

"Det er jo nordiske maskiner, så de kan nok ikke afsættes andre steder end herhjemme. Det er derfor jeg udsætter en dusør, for at gøre det svært for dem og for at få dem fanget," siger Kim Rand.

Han er blevet så vred over indbruddet, at han udover at udsætte en dusør også har taget kontakt til tv-programmet Station2.

"Jeg vil have gjort noget ved det her," siger Kim Rand.

Han opfordrer også kolleger i branchen til at henvende sig, hvis de bliver tilbudt Lenovo-maskiner til en mistænkelig lav pris.

Kim Rand fortæller, at udover at det er utrygt både for ham og de ansatte med alle de indbrud, så er det i sidste ende også et spørgsmål om økonomi. For selv om han er forsikret, så er mekanikken i forsikringer, at kunderne i med tiden kommer til at betale.

"I sidste ende kommer vi jo til at betale det ved højere præmier," konstaterer Kim Rand.

Han understreger dog samtidig, at han arbejder tæt sammen med sit forsikringsselskab for at finde tyvene.

Computersalg står foran at flytte til nye lokaler. Og Kim Rand fortæller, at han har gjort ekstra meget ud af sikkerheden for at undgå, at indbruddene gentager sig.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS