Vred forhandler udlover dusør efter stribe af indbrud

Vred direktør for dansk onlinebutik har udlovet dusør, for at få fanget gerningsmændene til flere indbrud.

Artikel top billede

Direktør i onlineforhandleren Computersalg, Kim Rand, har udlovet en dusør på 25.000 kroner efter at hans lokaler flere gange har haft ubudne gæster.

Alene siden august har Computersalg haft besøg af indbrudstyve hele fire gange. I to tilfælde lykkedes det tyvene at stjæle varer - senest 3. november, hvor en palle med 100 Lenovo Ideapad Ultrabooks plus et par Asus Zenbooks blev stjålet. I alt har Computersalg fået stjålet varer for 700.000 kroner.

"Det er jo nordiske maskiner, så de kan nok ikke afsættes andre steder end herhjemme. Det er derfor jeg udsætter en dusør, for at gøre det svært for dem og for at få dem fanget," siger Kim Rand.

Han er blevet så vred over indbruddet, at han udover at udsætte en dusør også har taget kontakt til tv-programmet Station2.

"Jeg vil have gjort noget ved det her," siger Kim Rand.

Han opfordrer også kolleger i branchen til at henvende sig, hvis de bliver tilbudt Lenovo-maskiner til en mistænkelig lav pris.

Kim Rand fortæller, at udover at det er utrygt både for ham og de ansatte med alle de indbrud, så er det i sidste ende også et spørgsmål om økonomi. For selv om han er forsikret, så er mekanikken i forsikringer, at kunderne i med tiden kommer til at betale.

"I sidste ende kommer vi jo til at betale det ved højere præmier," konstaterer Kim Rand.

Han understreger dog samtidig, at han arbejder tæt sammen med sit forsikringsselskab for at finde tyvene.

Computersalg står foran at flytte til nye lokaler. Og Kim Rand fortæller, at han har gjort ekstra meget ud af sikkerheden for at undgå, at indbruddene gentager sig.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job