Vred forhandler udlover dusør efter stribe af indbrud

Vred direktør for dansk onlinebutik har udlovet dusør, for at få fanget gerningsmændene til flere indbrud.

Artikel top billede

Direktør i onlineforhandleren Computersalg, Kim Rand, har udlovet en dusør på 25.000 kroner efter at hans lokaler flere gange har haft ubudne gæster.

Alene siden august har Computersalg haft besøg af indbrudstyve hele fire gange. I to tilfælde lykkedes det tyvene at stjæle varer - senest 3. november, hvor en palle med 100 Lenovo Ideapad Ultrabooks plus et par Asus Zenbooks blev stjålet. I alt har Computersalg fået stjålet varer for 700.000 kroner.

"Det er jo nordiske maskiner, så de kan nok ikke afsættes andre steder end herhjemme. Det er derfor jeg udsætter en dusør, for at gøre det svært for dem og for at få dem fanget," siger Kim Rand.

Han er blevet så vred over indbruddet, at han udover at udsætte en dusør også har taget kontakt til tv-programmet Station2.

"Jeg vil have gjort noget ved det her," siger Kim Rand.

Han opfordrer også kolleger i branchen til at henvende sig, hvis de bliver tilbudt Lenovo-maskiner til en mistænkelig lav pris.

Kim Rand fortæller, at udover at det er utrygt både for ham og de ansatte med alle de indbrud, så er det i sidste ende også et spørgsmål om økonomi. For selv om han er forsikret, så er mekanikken i forsikringer, at kunderne i med tiden kommer til at betale.

"I sidste ende kommer vi jo til at betale det ved højere præmier," konstaterer Kim Rand.

Han understreger dog samtidig, at han arbejder tæt sammen med sit forsikringsselskab for at finde tyvene.

Computersalg står foran at flytte til nye lokaler. Og Kim Rand fortæller, at han har gjort ekstra meget ud af sikkerheden for at undgå, at indbruddene gentager sig.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura