Tidligere HP-direktør til tops i Tech Data Danmark

Ny frontfigur i Tech Datas danske volumen-forretning vil gøre op med de seneste års dårlige resultater.

Artikel top billede

Tidligere partner-direktør hos HP i Danmark, Klaus Gregersen er blevet ny direktør for volumen-forretningen og marketing i Tech Data Danmark.

"Nu har jeg jo været selvstændig konsulent et par år. Men jeg blev fristet af et tilbud om at komme tilbage til en branche med lidt mere puls," siger Klaus Gregersen til CRN.

Han starter på mandag i det nye job hos Tech Data, hvor hans officielle titel bliver broadline- og marcom-direktør i Tech Data.

Det betyder i praksis, at Klaus Gregersen får ansvar for mellem 80 og 85 procent af omsætningen i Tech Data Danmark, Nemlig volumenforretningen, som dækker blandt andet pc'er, print, tilbehør, perifere, komponenter og software.

"Tech Data står jo overfor lidt af en udfordring. Og det har pirret mig. Det er et selskab, der klarer sig rigtig godt ude i verden. Det er et profitabelt selskab, der tjener penge. Og så er der lige det danske datterselskab, som har haft en række dårlige resultater. Det vil jeg gerne være med til at vende," siger Klaus Gregersen.

Det mener han, at han har forudsætningerne for. Blandt andet gennem sin mangeårige karriere i HP, hvor han var ansat fra 1996 til 2010 - herunder tre år som kanaldirektør.

Da han endnu ikke er startet i jobbet, er Klaus Gregersen lidt forsigtig med at være alt for konkret omkring, hvilke værktøjer han vil gribe til, men han vil godt pointere, at han sætter kontakten til forhandlerne højt.

"Min ambition er, at produktfolk og specialister skal have en meget tæt kontakt med forhandlersiden. Jeg kommer også selv til at bruge meget tid ude hos forhandlerne, for at hjælpe dem med at lukke ordrerne hos kunderne," siger han

Klaus Gregersen starter i sit nye job mandag 3. december.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S