Pres tvang Iteo-ejere til at sælge fra

Presset fra de offentlige indkøbsaftaler er en af grundene til at Iteos ejere i sidste uge valgte at sælge forhandlerdelen fra.

Artikel top billede

Sidste uges salg af CBC-forhandleren Iteo til Datacompagniet betyder ikke farvel til de løsninger til skoler og andre institutioner på undervisningsområdet, som var kernen i Iteos forretning.

Efter frasalget flytter Iteos hidtidige ejere nemlig produktdelen af forretningen over i søsterselskabet Leba Innovation, som altså fortsætter med at udvikle blandt andet opbevarings- og synkroniseringsløsninger til stadig mere udbredte devices som iPads.

Salget af Iteo er ifølge den hidtidige direktør Henrik Karlsson en konsekvens af, at Iteo har fået stadigt vanskeligere ved at holde liv i sine relationer til kunderne på skoleområdet.

Det er langt hen ad vejen et resultat af de offentlige indkøbsaftaler under SKI og Finansministeriet. Det har både presset priserne, og har også gjort det vanskeligt for kunderne at vælge Iteos løsninger - også selvom kunderne egentlig var godt tilfredse med samarbejdet.

"Tidligere har vi haft en stor fordel i at kunne handle med kunder, vi kendte, og hvor der var stor tillid til hinanden. Vores styrke har været, at vi solgte til de kunder, der selv skulle bruge vores løsninger og produkter. Vi har haft apparatet, der kan levere løsningerne, men koblingen ud til markedet har flyttet sig mere og mere. Vi har stadig en supergod dialog med skolerne, men i dag købes der i større udstrækning ind via indkøbsaftaler hos SKI og Finansministeriet," siger Henrik Karlsson, som dog forventer, at Datacompagniet efter købet af Iteo vil satse på at fortsætte med at levere til skolekunderne.

"Der er brug for en anden salgsprofil for at få koblet løsningerne til markedet. Det er den opgave, som Datacompagniet nu satser på at løfte," lyder det fra Henrik Karlsson.

Læs mere:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS