Pres tvang Iteo-ejere til at sælge fra

Presset fra de offentlige indkøbsaftaler er en af grundene til at Iteos ejere i sidste uge valgte at sælge forhandlerdelen fra.

Artikel top billede

Sidste uges salg af CBC-forhandleren Iteo til Datacompagniet betyder ikke farvel til de løsninger til skoler og andre institutioner på undervisningsområdet, som var kernen i Iteos forretning.

Efter frasalget flytter Iteos hidtidige ejere nemlig produktdelen af forretningen over i søsterselskabet Leba Innovation, som altså fortsætter med at udvikle blandt andet opbevarings- og synkroniseringsløsninger til stadig mere udbredte devices som iPads.

Salget af Iteo er ifølge den hidtidige direktør Henrik Karlsson en konsekvens af, at Iteo har fået stadigt vanskeligere ved at holde liv i sine relationer til kunderne på skoleområdet.

Det er langt hen ad vejen et resultat af de offentlige indkøbsaftaler under SKI og Finansministeriet. Det har både presset priserne, og har også gjort det vanskeligt for kunderne at vælge Iteos løsninger - også selvom kunderne egentlig var godt tilfredse med samarbejdet.

"Tidligere har vi haft en stor fordel i at kunne handle med kunder, vi kendte, og hvor der var stor tillid til hinanden. Vores styrke har været, at vi solgte til de kunder, der selv skulle bruge vores løsninger og produkter. Vi har haft apparatet, der kan levere løsningerne, men koblingen ud til markedet har flyttet sig mere og mere. Vi har stadig en supergod dialog med skolerne, men i dag købes der i større udstrækning ind via indkøbsaftaler hos SKI og Finansministeriet," siger Henrik Karlsson, som dog forventer, at Datacompagniet efter købet af Iteo vil satse på at fortsætte med at levere til skolekunderne.

"Der er brug for en anden salgsprofil for at få koblet løsningerne til markedet. Det er den opgave, som Datacompagniet nu satser på at løfte," lyder det fra Henrik Karlsson.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S