Pres tvang Iteo-ejere til at sælge fra

Presset fra de offentlige indkøbsaftaler er en af grundene til at Iteos ejere i sidste uge valgte at sælge forhandlerdelen fra.

Artikel top billede

Sidste uges salg af CBC-forhandleren Iteo til Datacompagniet betyder ikke farvel til de løsninger til skoler og andre institutioner på undervisningsområdet, som var kernen i Iteos forretning.

Efter frasalget flytter Iteos hidtidige ejere nemlig produktdelen af forretningen over i søsterselskabet Leba Innovation, som altså fortsætter med at udvikle blandt andet opbevarings- og synkroniseringsløsninger til stadig mere udbredte devices som iPads.

Salget af Iteo er ifølge den hidtidige direktør Henrik Karlsson en konsekvens af, at Iteo har fået stadigt vanskeligere ved at holde liv i sine relationer til kunderne på skoleområdet.

Det er langt hen ad vejen et resultat af de offentlige indkøbsaftaler under SKI og Finansministeriet. Det har både presset priserne, og har også gjort det vanskeligt for kunderne at vælge Iteos løsninger - også selvom kunderne egentlig var godt tilfredse med samarbejdet.

"Tidligere har vi haft en stor fordel i at kunne handle med kunder, vi kendte, og hvor der var stor tillid til hinanden. Vores styrke har været, at vi solgte til de kunder, der selv skulle bruge vores løsninger og produkter. Vi har haft apparatet, der kan levere løsningerne, men koblingen ud til markedet har flyttet sig mere og mere. Vi har stadig en supergod dialog med skolerne, men i dag købes der i større udstrækning ind via indkøbsaftaler hos SKI og Finansministeriet," siger Henrik Karlsson, som dog forventer, at Datacompagniet efter købet af Iteo vil satse på at fortsætte med at levere til skolekunderne.

"Der er brug for en anden salgsprofil for at få koblet løsningerne til markedet. Det er den opgave, som Datacompagniet nu satser på at løfte," lyder det fra Henrik Karlsson.

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse