Pres tvang Iteo-ejere til at sælge fra

Presset fra de offentlige indkøbsaftaler er en af grundene til at Iteos ejere i sidste uge valgte at sælge forhandlerdelen fra.

Artikel top billede

Sidste uges salg af CBC-forhandleren Iteo til Datacompagniet betyder ikke farvel til de løsninger til skoler og andre institutioner på undervisningsområdet, som var kernen i Iteos forretning.

Efter frasalget flytter Iteos hidtidige ejere nemlig produktdelen af forretningen over i søsterselskabet Leba Innovation, som altså fortsætter med at udvikle blandt andet opbevarings- og synkroniseringsløsninger til stadig mere udbredte devices som iPads.

Salget af Iteo er ifølge den hidtidige direktør Henrik Karlsson en konsekvens af, at Iteo har fået stadigt vanskeligere ved at holde liv i sine relationer til kunderne på skoleområdet.

Det er langt hen ad vejen et resultat af de offentlige indkøbsaftaler under SKI og Finansministeriet. Det har både presset priserne, og har også gjort det vanskeligt for kunderne at vælge Iteos løsninger - også selvom kunderne egentlig var godt tilfredse med samarbejdet.

"Tidligere har vi haft en stor fordel i at kunne handle med kunder, vi kendte, og hvor der var stor tillid til hinanden. Vores styrke har været, at vi solgte til de kunder, der selv skulle bruge vores løsninger og produkter. Vi har haft apparatet, der kan levere løsningerne, men koblingen ud til markedet har flyttet sig mere og mere. Vi har stadig en supergod dialog med skolerne, men i dag købes der i større udstrækning ind via indkøbsaftaler hos SKI og Finansministeriet," siger Henrik Karlsson, som dog forventer, at Datacompagniet efter købet af Iteo vil satse på at fortsætte med at levere til skolekunderne.

"Der er brug for en anden salgsprofil for at få koblet løsningerne til markedet. Det er den opgave, som Datacompagniet nu satser på at løfte," lyder det fra Henrik Karlsson.

Læs mere:

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S