Klaus Holse investerer i dansk cloudforhandler

De store ambitioner i nystartet cloud-forhandler bakkes nu op af både penge og erfaring fra den tidligere topchef i Microsoft.

Artikel top billede

CEO i softwareselskabet Simcorp og tidligere topchef i Microsoft, Klaus Holse Andersen, går nu ind som investor og rådgiver for sin tidligere Microsoft-kollega Jesper Grønbæk og hans et år gamle cloud-forhandler Adactit.

Med Klaus Holse Andersen på holdet understreger Jesper Grønbæk dermed sine - om man så må sige - skyhøje ambitioner for Adactit.

"Jeg er helt overbevist om at cloud er et meget vigtig teknologiskifte, som vil påvirke alle kunder og it-virksomheder og øge værdiskabelsen i alle led. Jeg har et mål om at vi er 100 medarbejdere om fem år. Det mål er realistisk, fordi vi udelukkende fokuserer på Microsofts cloud-platform, og den vil vi være de bedste på markedet til at levere," siger Jesper Grønbæk, der frem til opstarten af Adactit stod i spidsen for Microsoft Danmarks satsning på den cloud-baserede version af Office-pakken - kendt som Office 365.

Den erfaring bruger han nu til at få sine kunder til at komme op i skyen.

"Jesper er en rigtig pioner indenfor Microsofts cloud-verden, så da han kontaktede mig, var jeg ikke i tvivl om, at han havde fat i noget rigtigt. Potentialet i cloud løsninger er enormt for de fleste virksomheder og samtidig har Adactit stor fokus på at få kundernes ansatte til at adaptere teknologien, for at få fuldt udbytte af de produktivitetsgevinster cloud kan give, hvilket i mine øjne er den helt rigtige tilgang. Derfor har jeg besluttet at bruge lidt af mine midler og fritid på at hjælpe Adactit på vej til at realisere deres store ambitioner," lyder det i en kommentar fra Klaus Holse Andersen.

Læs mere:

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura