Smæk til Microsoft: IDC halverer forventninger til Windows Phone

For et halvt år siden spåede IDC en markedsandel for Windows Phone på næsten 20 procent. Det gør de ikke længere.

Artikel top billede

Forventningerne til Microsofts nye mobil-styresystem Windows Phone har været store - og nok også for store - hvis man skal tro den seneste prognose fra analysefirmaet IDC.

Ifølge norske digi.no regnede IDC indtil for bare et halvt år siden med, at Windows Phone i år ville nå en markedsandel på 5,2 procent. Det tal er nu ændret til mere beskedne 2,6 procent - en halvering på bare seks måneder.

Også på længere sigt er der dystre udsigter for Windows Phone. Hvor IDC tidligere regnede med en markedsandel i 2016 på 19, 2 procent - en smule mere end Apples iOS - spår IDC nu, at Windows Phone om fire år når op på en andel på mere beskedne 11,4 procent.

Den voldsomme nedskrivning er noget af en begmand for Microsoft og de mange forhandlere, som har sat deres lid til, at netop Windows-baserede smartphones og mobile devices kan blive det helt store trækplaster i forhold til især erhvervskunder.

Bedre bliver det ikke af, at IDC tilbage i 2011 var endnu mere optimistisk på vegne af Windows Phone med en forventet markedsandel på 20,9 procent. Ifølge digi.no giver IDC ingen forklaring på de mere afdæmpede vurderinger af mulighederne for Windows Phone.

Microsofts stigende markedsandel for smartphones bliver ifølge IDC taget fra Android, mens iOS derimod vil vokse en smule.

IDC-prognose for markedsandele for mobilstyresystemer.

Smartphone OS2012
(pct.)
2016
(pct.)
Android68,363,8
iOS18,819,1
Blackberry4,74,1
Windows Phone2,611,4
Linux2,01,5
Andre3,60,1

Kilde: digi.no

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S