Smæk til Microsoft: IDC halverer forventninger til Windows Phone

For et halvt år siden spåede IDC en markedsandel for Windows Phone på næsten 20 procent. Det gør de ikke længere.

Artikel top billede

Forventningerne til Microsofts nye mobil-styresystem Windows Phone har været store - og nok også for store - hvis man skal tro den seneste prognose fra analysefirmaet IDC.

Ifølge norske digi.no regnede IDC indtil for bare et halvt år siden med, at Windows Phone i år ville nå en markedsandel på 5,2 procent. Det tal er nu ændret til mere beskedne 2,6 procent - en halvering på bare seks måneder.

Også på længere sigt er der dystre udsigter for Windows Phone. Hvor IDC tidligere regnede med en markedsandel i 2016 på 19, 2 procent - en smule mere end Apples iOS - spår IDC nu, at Windows Phone om fire år når op på en andel på mere beskedne 11,4 procent.

Den voldsomme nedskrivning er noget af en begmand for Microsoft og de mange forhandlere, som har sat deres lid til, at netop Windows-baserede smartphones og mobile devices kan blive det helt store trækplaster i forhold til især erhvervskunder.

Bedre bliver det ikke af, at IDC tilbage i 2011 var endnu mere optimistisk på vegne af Windows Phone med en forventet markedsandel på 20,9 procent. Ifølge digi.no giver IDC ingen forklaring på de mere afdæmpede vurderinger af mulighederne for Windows Phone.

Microsofts stigende markedsandel for smartphones bliver ifølge IDC taget fra Android, mens iOS derimod vil vokse en smule.

IDC-prognose for markedsandele for mobilstyresystemer.

Smartphone OS2012
(pct.)
2016
(pct.)
Android68,363,8
iOS18,819,1
Blackberry4,74,1
Windows Phone2,611,4
Linux2,01,5
Andre3,60,1

Kilde: digi.no

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS