Smæk til Microsoft: IDC halverer forventninger til Windows Phone

For et halvt år siden spåede IDC en markedsandel for Windows Phone på næsten 20 procent. Det gør de ikke længere.

Artikel top billede

Forventningerne til Microsofts nye mobil-styresystem Windows Phone har været store - og nok også for store - hvis man skal tro den seneste prognose fra analysefirmaet IDC.

Ifølge norske digi.no regnede IDC indtil for bare et halvt år siden med, at Windows Phone i år ville nå en markedsandel på 5,2 procent. Det tal er nu ændret til mere beskedne 2,6 procent - en halvering på bare seks måneder.

Også på længere sigt er der dystre udsigter for Windows Phone. Hvor IDC tidligere regnede med en markedsandel i 2016 på 19, 2 procent - en smule mere end Apples iOS - spår IDC nu, at Windows Phone om fire år når op på en andel på mere beskedne 11,4 procent.

Den voldsomme nedskrivning er noget af en begmand for Microsoft og de mange forhandlere, som har sat deres lid til, at netop Windows-baserede smartphones og mobile devices kan blive det helt store trækplaster i forhold til især erhvervskunder.

Bedre bliver det ikke af, at IDC tilbage i 2011 var endnu mere optimistisk på vegne af Windows Phone med en forventet markedsandel på 20,9 procent. Ifølge digi.no giver IDC ingen forklaring på de mere afdæmpede vurderinger af mulighederne for Windows Phone.

Microsofts stigende markedsandel for smartphones bliver ifølge IDC taget fra Android, mens iOS derimod vil vokse en smule.

IDC-prognose for markedsandele for mobilstyresystemer.

Smartphone OS2012
(pct.)
2016
(pct.)
Android68,363,8
iOS18,819,1
Blackberry4,74,1
Windows Phone2,611,4
Linux2,01,5
Andre3,60,1

Kilde: digi.no

Læs mere:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network