Dansk konsulent-kæmpe i heldigt schweizisk opkøb

Veteran giver 7N adgang til de allerstørste schweiziske banker.

Artikel top billede

"Det er ikke nogen stor transaktion, men et fantastisk heldigt opkøb," fortæller 7N-direktør Jeppe Hedaa glad.

Opkøbet, som Jeppe Hedaa taler om, er schweiziske Synlogic. Et lille schweizisk konsulent-hus, der ligesom 7N har specialiseret sig i, at levere de helt tunge it-konsulenter til de store virksomheder.

"Synlogic er inde hos de store banker som Credit Suisse og UBS. Derfor er de et godt match for os," forklarer Jeppe Hedaa.

Opkøbet er faktisk et brud med 7N's strategi om at vokse organisk. Og det ligger der en særlig historie bag.

"Vi havde for nogle år siden et eventyr i Schweiz, som ikke lykkedes, fordi vi fik fat i en forkert landechef - og i vores branche er det altafgørende med den rigtige landechef," fortæller Jeppe Hedaa og fortsætter:

"Så pludselig ud af det blå kommer et godt match. Det er en ældre mand over de 60, Dr. Ernst Lebsanft, der kunne se, at han enten skulle sælge sin forretning eller afvikle den. Han henvendte sig til os, og vi fandt hurtigt ud af, at vi passer godt sammen, så derfor lavede vi en aftale," siger Jeppe Hedaa.

Købet er udformet som en earn-out-aftale, som er afhængig af, hvor godt det går. Og derfor har 7N , som Jeppe Hedaa formulerer det, ikke haft den helt store check op ad lommen i første omgang. Planen er at Dr. Ernst Lebsanft skal få en yngre kollega ind, som skal oplæres til at overtage ansvaret, når han går på pension.

"Jeg synes, det virker som en god model for begge parter," siger Jeppe Hedaa.

Han forventer ikke, at schweiziske Synlogic, som i dag beskæftiger mellem otte og ti mand, kommer til at vokse stærkt, som følge af købet. Men han ser alligevel gode muligheder.

"Dr. Ernst Lebsanft har et godt netværk og gode relationer, og i Schweiz har man en mangeårig tradition for at bruge udenlandske konsulenter. Her får han nye muligheder gennem os. Han får også mulighed for at tilbyde både nearshoring og offshoring vi vores selskaber i Polen og indien," siger Jeppe Hedaa.

I forbindelse med opkøbet skifter Synlogic navn til 7N Synlogic. På et senere tidpunkt regner Jeppe Hedaa med at fjerne Synlogic-navnet og kalde selskabet for 7M Schweiz.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S