Dansk konsulent-kæmpe i heldigt schweizisk opkøb

Veteran giver 7N adgang til de allerstørste schweiziske banker.

Artikel top billede

"Det er ikke nogen stor transaktion, men et fantastisk heldigt opkøb," fortæller 7N-direktør Jeppe Hedaa glad.

Opkøbet, som Jeppe Hedaa taler om, er schweiziske Synlogic. Et lille schweizisk konsulent-hus, der ligesom 7N har specialiseret sig i, at levere de helt tunge it-konsulenter til de store virksomheder.

"Synlogic er inde hos de store banker som Credit Suisse og UBS. Derfor er de et godt match for os," forklarer Jeppe Hedaa.

Opkøbet er faktisk et brud med 7N's strategi om at vokse organisk. Og det ligger der en særlig historie bag.

"Vi havde for nogle år siden et eventyr i Schweiz, som ikke lykkedes, fordi vi fik fat i en forkert landechef - og i vores branche er det altafgørende med den rigtige landechef," fortæller Jeppe Hedaa og fortsætter:

"Så pludselig ud af det blå kommer et godt match. Det er en ældre mand over de 60, Dr. Ernst Lebsanft, der kunne se, at han enten skulle sælge sin forretning eller afvikle den. Han henvendte sig til os, og vi fandt hurtigt ud af, at vi passer godt sammen, så derfor lavede vi en aftale," siger Jeppe Hedaa.

Købet er udformet som en earn-out-aftale, som er afhængig af, hvor godt det går. Og derfor har 7N , som Jeppe Hedaa formulerer det, ikke haft den helt store check op ad lommen i første omgang. Planen er at Dr. Ernst Lebsanft skal få en yngre kollega ind, som skal oplæres til at overtage ansvaret, når han går på pension.

"Jeg synes, det virker som en god model for begge parter," siger Jeppe Hedaa.

Han forventer ikke, at schweiziske Synlogic, som i dag beskæftiger mellem otte og ti mand, kommer til at vokse stærkt, som følge af købet. Men han ser alligevel gode muligheder.

"Dr. Ernst Lebsanft har et godt netværk og gode relationer, og i Schweiz har man en mangeårig tradition for at bruge udenlandske konsulenter. Her får han nye muligheder gennem os. Han får også mulighed for at tilbyde både nearshoring og offshoring vi vores selskaber i Polen og indien," siger Jeppe Hedaa.

I forbindelse med opkøbet skifter Synlogic navn til 7N Synlogic. På et senere tidpunkt regner Jeppe Hedaa med at fjerne Synlogic-navnet og kalde selskabet for 7M Schweiz.

Læs mere:

Mere om samme emne

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job