Millionordre: Atea skal stå for drift af folkekirkens it

Forhandlergiganten sikrer sig millionordre på kirkesognenes fælles mail-, intranet- og ESDH-systemer.

Artikel top billede

En stor del af folkekirkens it skal fremover drives af Atea, som netop har sikret sig en ordre til en værdi af 13,9 millioner kroner, der omfatter drift og support af mail, ESDH og intranet i landets kirkesogne. Det fremgår af EU's udbudstidende.

Atea kommer også til at stå for den it-mæssige sjælesorg og support for brugerne af systemerne, ligesom Atea skal levere konfigurationsydelser, sikkerhed og serverhotel til kirkernes ansatte.

Aftalen er indgået på grundlag af SKI-aftale 02.22 om it-drift og distribueret miljø.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S