Nedlagde fire butikker - flytter nu i større lokaler

Ren erhvervssatsning gav bonus for forhandler, der bruger Office 365 til at sparke døre ind.

Artikel top billede

For 1tegration i Aars var det en god ide at lukke fire butikker efter finanskrisen slog hul i salget i 2010.

Nu har et rent erhvervsfokus imidlertid vendt forretningen. Det er gået så godt, at 1ntegaration i næste uge flytter til nye og større lokaler.

"Vi har siddet trængt længe, og nu flytter vi ind i nye 650 kvadratmeter, hvor der er plads til os," siger Jan Pedersen.

Han fortæller, at Office 365 er en del af recepten bag successen.

"Vi kommer ind i mange små og mellemstore virksomheder med Office 365. Der skal ikke meget cost-benefit-analyse til, får vi får overbevist kunden," hævder Jan Pedersen.

Han fortælelr, at selv om Office 365 måske ikke giver den stor fortjeneste, så er salget med til at drive forretningen.

"365 sparker dørene ind. Det er et billigt produkt at komme ud med: når Office 365 så er på bordet og kunderne er glade, så er det nemmere for at komme videre med andre løsninger," siger Jan Pedersen og fortsætter:

"Vi tjener alligevel stort set ikke noget på at sælge hardware. Det vi lever af, er at sælge timer.  Og dem ligger der jo også nogle af i Office 365."

17. december flytter 1tegration ind i de nye lokaler, hvor der skulle være god plads til de nu 14 ansatte.  Jan Pedersen fortryder ikke, at han valgte at droppe butikssalget.

"Forretningen var ikke rentabel. Vi tabte 40 procent i omsætning, da finanskrisen kom. Derfor var det en rigtig beslutning at lukke vores fire butikker," slår direktør Jan Pedersen fast.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S