Nedlagde fire butikker - flytter nu i større lokaler

Ren erhvervssatsning gav bonus for forhandler, der bruger Office 365 til at sparke døre ind.

Artikel top billede

For 1tegration i Aars var det en god ide at lukke fire butikker efter finanskrisen slog hul i salget i 2010.

Nu har et rent erhvervsfokus imidlertid vendt forretningen. Det er gået så godt, at 1ntegaration i næste uge flytter til nye og større lokaler.

"Vi har siddet trængt længe, og nu flytter vi ind i nye 650 kvadratmeter, hvor der er plads til os," siger Jan Pedersen.

Han fortæller, at Office 365 er en del af recepten bag successen.

"Vi kommer ind i mange små og mellemstore virksomheder med Office 365. Der skal ikke meget cost-benefit-analyse til, får vi får overbevist kunden," hævder Jan Pedersen.

Han fortælelr, at selv om Office 365 måske ikke giver den stor fortjeneste, så er salget med til at drive forretningen.

"365 sparker dørene ind. Det er et billigt produkt at komme ud med: når Office 365 så er på bordet og kunderne er glade, så er det nemmere for at komme videre med andre løsninger," siger Jan Pedersen og fortsætter:

"Vi tjener alligevel stort set ikke noget på at sælge hardware. Det vi lever af, er at sælge timer.  Og dem ligger der jo også nogle af i Office 365."

17. december flytter 1tegration ind i de nye lokaler, hvor der skulle være god plads til de nu 14 ansatte.  Jan Pedersen fortryder ikke, at han valgte at droppe butikssalget.

"Forretningen var ikke rentabel. Vi tabte 40 procent i omsætning, da finanskrisen kom. Derfor var det en rigtig beslutning at lukke vores fire butikker," slår direktør Jan Pedersen fast.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS