Nedlagde fire butikker - flytter nu i større lokaler

Ren erhvervssatsning gav bonus for forhandler, der bruger Office 365 til at sparke døre ind.

Artikel top billede

For 1tegration i Aars var det en god ide at lukke fire butikker efter finanskrisen slog hul i salget i 2010.

Nu har et rent erhvervsfokus imidlertid vendt forretningen. Det er gået så godt, at 1ntegaration i næste uge flytter til nye og større lokaler.

"Vi har siddet trængt længe, og nu flytter vi ind i nye 650 kvadratmeter, hvor der er plads til os," siger Jan Pedersen.

Han fortæller, at Office 365 er en del af recepten bag successen.

"Vi kommer ind i mange små og mellemstore virksomheder med Office 365. Der skal ikke meget cost-benefit-analyse til, får vi får overbevist kunden," hævder Jan Pedersen.

Han fortælelr, at selv om Office 365 måske ikke giver den stor fortjeneste, så er salget med til at drive forretningen.

"365 sparker dørene ind. Det er et billigt produkt at komme ud med: når Office 365 så er på bordet og kunderne er glade, så er det nemmere for at komme videre med andre løsninger," siger Jan Pedersen og fortsætter:

"Vi tjener alligevel stort set ikke noget på at sælge hardware. Det vi lever af, er at sælge timer.  Og dem ligger der jo også nogle af i Office 365."

17. december flytter 1tegration ind i de nye lokaler, hvor der skulle være god plads til de nu 14 ansatte.  Jan Pedersen fortryder ikke, at han valgte at droppe butikssalget.

"Forretningen var ikke rentabel. Vi tabte 40 procent i omsætning, da finanskrisen kom. Derfor var det en rigtig beslutning at lukke vores fire butikker," slår direktør Jan Pedersen fast.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)