Dustin med kanon-resultat: Nu vil vi gerne være udfordrer til Atea

Kanonregnskab giver selvtillid hos den svenskejede forhandler, hvor direktøren har store ambitioner.

Artikel top billede

Den danske Dustin-direktør Michael Haagen Petersen er klar i mælet. Han vil gerne udfordre den altdominerende forhandler i Danmark, Atea.

"Over tid vi i gerne være en udfordrer til Atea. Ikke på totalforretningen, men når det gælder salg af hardware og software, så har vi en klar ambition om at været et alternativ til Atea," siger han.

Udtalelserne fra Michael Haagen Petersen falder på baggrund at et fantastisk regnskab fra Dustin.

Omsætningen er vokset med næsten 100 millioner kroner til 736,8 millioner kroner. Og overskud er næsten fordoblet.  41,6 millioner kroner før skat lyder bundlinjen mod 25,6 millioner kroner året før.

I forhold til Atea er Dustin dog stadig lillebror. Atea havde i seneste regnskab en dansk omsætning på 5,3 milliarder danske kroner.

Alligvel mener den daanske Dustin-direktør, at Dustin kan gøre sig.

"Regnskabet viser vi er på en positiv trend, hvor vi hæver effektivitet og produktivitet. Væksten i antallet af medarbejdere er mindre end væksten i kunder," fremhæver Michael Haagen Petersen.

Det kan ses på forholdet mellem omsætning og overskud, hvor Dustin kan fremvise en overskudgrad på 5,6 procent. Til sammenligning har Atea en overskudgrad på 2 procent.

"Vi ønsker at drive en lønsom forretning. Vi vil ikke være til stede, hvis ikke det er tilfældet," siger Michael Haagen Petersen.

han fortæller, at Dustins store styrke er SMB-markedet, hvor forhandleren henter klart broderparten af forretningen. Men med et par signifikante ordrer fra blandt andet Region Hovedstaden, viser Dustin også, at de har ambitioner om at sælge til det offentlige.

"Det er et område, som vi kigger målrettet på," siger Michael Haagen Petersen.

I modsætning til hos Dustins svenske moderselskab, har Dustin ikke nogen selvstændig konsulent-forretning i Danmark.

"Det er selvfølgelig også noget vi har overvejelser om at starte op i Danmark. Men der er vi ikke endnu," slår Michael Haagen Petersen fast.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura