Dustin med kanon-resultat: Nu vil vi gerne være udfordrer til Atea

Kanonregnskab giver selvtillid hos den svenskejede forhandler, hvor direktøren har store ambitioner.

Artikel top billede

Den danske Dustin-direktør Michael Haagen Petersen er klar i mælet. Han vil gerne udfordre den altdominerende forhandler i Danmark, Atea.

"Over tid vi i gerne være en udfordrer til Atea. Ikke på totalforretningen, men når det gælder salg af hardware og software, så har vi en klar ambition om at været et alternativ til Atea," siger han.

Udtalelserne fra Michael Haagen Petersen falder på baggrund at et fantastisk regnskab fra Dustin.

Omsætningen er vokset med næsten 100 millioner kroner til 736,8 millioner kroner. Og overskud er næsten fordoblet.  41,6 millioner kroner før skat lyder bundlinjen mod 25,6 millioner kroner året før.

I forhold til Atea er Dustin dog stadig lillebror. Atea havde i seneste regnskab en dansk omsætning på 5,3 milliarder danske kroner.

Alligvel mener den daanske Dustin-direktør, at Dustin kan gøre sig.

"Regnskabet viser vi er på en positiv trend, hvor vi hæver effektivitet og produktivitet. Væksten i antallet af medarbejdere er mindre end væksten i kunder," fremhæver Michael Haagen Petersen.

Det kan ses på forholdet mellem omsætning og overskud, hvor Dustin kan fremvise en overskudgrad på 5,6 procent. Til sammenligning har Atea en overskudgrad på 2 procent.

"Vi ønsker at drive en lønsom forretning. Vi vil ikke være til stede, hvis ikke det er tilfældet," siger Michael Haagen Petersen.

han fortæller, at Dustins store styrke er SMB-markedet, hvor forhandleren henter klart broderparten af forretningen. Men med et par signifikante ordrer fra blandt andet Region Hovedstaden, viser Dustin også, at de har ambitioner om at sælge til det offentlige.

"Det er et område, som vi kigger målrettet på," siger Michael Haagen Petersen.

I modsætning til hos Dustins svenske moderselskab, har Dustin ikke nogen selvstændig konsulent-forretning i Danmark.

"Det er selvfølgelig også noget vi har overvejelser om at starte op i Danmark. Men der er vi ikke endnu," slår Michael Haagen Petersen fast.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S