Dansker får ansvaret for en tredjedel af F-Secures omsætning

Danske Michael Dahl er udnævnt til vice president for salget i Nordeuropa.

Artikel top billede

Den finske sikkerhedsproducent F-Secure laver om på sin struktur. Det betyder, at danskeren Michael Dahl, der i de sidste tre år har stået i spidsen for F-Secure i Skandinavien, nu bliver forfremmet til vicepresident, Corporate og Direct Consumer Channel for F-Secure i Nordeuropa.

40-årige Michael Dahl får samtidig udvidet sit skandinaviske ansvarsområde til også at omfatte Finland.

"Man kan sige, at jeg får endnu mere ind under mig, end jeg har i dag," siger en glad Michael Dahl til Channelworld.

Med forfremmelsen bliver Michael Dahl en ud af seks vicepresidents hos F-Secure.

Han fortæller, at den nye organisation er mere fokuseret på kanalen. Og det er netop kanalansvaret, som nu kommer til at ligge hos danskeren.

"De sidste par år har vi udviklet på kanalen. Men det har ikke været den højeste prioritet i selskabet. Derfor har man fra ledelses-side ikke haft den rigtige struktur. Det er det, vi nu får med den her stilling, som jeg tiltræder" siger Michael Dahl, som godt vil sætte en tyk streg under, at det handler om at styrke kanalen i de enkelte lande.

Nordeuropa er F-Secures største marked. Ifølge Michael Dahl får han ansvaret for en tredjedel af F-Secures samlede omsætning.

Den nye stilling betyder dog ikke, at han skal flytte til hovedkvarteret i Finland.

"F-Secure er et globalt firma. Det er ikke bare finsk. Det kan man se ved, at jeg - selv om jeg nu får ansvaret for det finske hjemmemarked - kan sidde i København," fortæller Michael Dahl.

Han lægger ikke skjul på, at han er glad for det nye ansvar.

"Det er en julegave på forskud. Jeg synes jeg har fået en enormt spændende udfordring, som jeg glæder mig til at gå ind i. Nu skal jeg se på det store potentiale, som jeg mener, der er på tværs af landegrænserne. Det glæder jeg mig til," siger han og fortsætter:

"Personligt synes jeg også det er spændende. Det er fem år siden, jeg kom til F-Secure. Nu er jeg avanceret til det her ledelsesniveau, der ligger lige neden under CEO'en. Det er godt og spændende, at man kan avancere så hurtigt i denne organisation."

Michael Dahl tiltræder officielt sin nye stilling 1. januar, men allerede nu er stillingsskiftet meldt ud i organisationen.

Se også galleri fra F-Secures forhandlerarrangement:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS