Rabatskandale rammer skandinavisk computer-kæde

Lovede store rabatter, hvis kunderne brugte visa-kort - men virkeligheden var en lidt anden.

Artikel top billede

Computercitys svenske moderselskab, Siba, er ude i en selvransagelse. Forleden afslørede den svenske gratisavis Metro, at Sibas annoncer, der lovede rabat på op til 25 procent, hvis kunderne brugte visa-kort, ikke havde megen rod i virkeligheden.

I mange tilfælde var rabatten nemlig lig 0.

Det fik foreningen Sveriges Konsumenter op i det røde felt.  Generalsekretær Jan Bertoft sagde i en kommentar til Metro, at han synes, det er uærligt.

"Det føles som at forbrugerne bliver snydt," slog han fast.

Nu er Siba ude og sige undskyld. Til Channelworlds svenske søstermedie IT24, siger Nora Ay, informationsansvarlig hos Siba, at selskabet ikke havde til hensigt at vildlede kunderne. Nu vil annoncerne blive lavet om.

"Vi skal se på ordlyden allerede i overskriftsniveau," siger hun med henvisning til annoncens overskrift, hvor der skrives 25 procent rabat.

Hun fortæller, at der vil blive tilføjet oplysninger, som gør det klart, at rabatten godt kan ende med at blive 0 kroner.

"Hvis en kunde har misforstået det, må vi se på det," siger Nora Ay.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos