Dansk løsningsforhandler får kapitalindsprøjtning fra kapitalfond

Går efter milliardomsætning inden for fem år.

Artikel top billede

Den danske Cisco-forhandler Conscia har fået en kapitalindsprøjtning på i omegnen af 75 milioner kroner af en ATP-ejede kapitalfond Via Venture Partners.

Kapitalfonden har købt 35 procent af aktierne i Conscia.

"Via Venture Partners bliver en kapitalstærk medspiller i realiseringen af vores ambitiøse vækstplaner. Vi forventer at omsætte for én mia. kr. inden for de næste fem år og vil dermed blive førende inden for it-infrastruktur i datacenteret," udtaler Conscias direktør Mogens Bransholm.

Via Venture Partners ser et stort potentiale Conscias løsningssalg.

"Kravene til netværks- og cloud-løsninger stiger dag for dag, og virksomhederne er afhængige af, at disse løsninger fungerer optimalt. Conscia er i dag den stærkeste partner på dette marked, og da det samtidig er en meget veldrevet virksomhed med en stærk kultur, har vi store forventninger til vores investering," lyder det fra Jakob Rybak-Andersen, partner i Via Venture Partners.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S