Apple om nytårsfuser: Du bliver snart "forstyrret" igen

Apple fikser problem med populær funktion, der har svigtet i det nye år.

Artikel top billede

En del vrede iPhone-brugere blev ikke vækket som planlagt af deres telefoner på årets første dag - eller den anden for den sags skyld.

Men de frustrerede iPhone-brugere må vente næsten en uge, før problemet er løst.

Apple skriver på sit eget support-forum, at funktionen vil virke som planlagt igen den 7. januar.

Indtil denne dag må iPhone-brugere, der er berørt af problemet, manuelt slå "forstyr ikke" til og fra på telefonen.

Apple udgav en reklamevideo for "forstyr ikke"-funktionen på årets første dag. Her lød budskabet, at brugerne bare skulle tænde "forstyr ikke"-funktionen, og så ville brugerens iPhone 5 ikke ringe, medmindre det var et opkald fra en person, som brugeren virkelig ønskede at tale med.

Men på årets første dag virkede "forstyr ikke"-funktionen noget bedre, end brugerne kunne ønske sig.

Se Apples reklamevideo herunder:

Læs også:
Ups! Vrede iPhone-brugere sov over sig

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision