Bestyrelsesformand i omstridt selskab: Vi går nok konkurs

Der er ikke overblik over gæld og antallet af kreditorer i lukket nordjysk brokerselskab. Det ender nok med en konkurs, siger selskabets bestyrelsesformand.

Artikel top billede

Den såkaldte suspendering af aktiviteterne i det nordjyske brokerselskab CESS-Danmark A/S ender formentlig i en konkurs. Det forventer selskabets bestyrelsesformand Lars Ib.

Han oplyser samtidig, at der ikke er noget overblik over antallet af kreditorer eller størrelsen af gælden i selskabet, som i sidste måned måtte indstille aktiviteterne, efter at selskabets bankforbindelse Nordea havde smækket kassen i. Han understreger dog, at antallet af kreditorer er begrænset.

"Det er meget simpelt. Nordea har opsagt deres kredit, fordi de har vurderet, at der ikke er belæg for at fortsætte," fortæller Lars Ib. Han understreger, at CESS-Danmark A/S efterfølgende har gjort, "hvad der skal gøres" i forhold til at orientere kreditorer og leverandører om situationen.

Han vil dog ikke give noget bud på udsigten til, at kreditorerne kan få dækket deres tilgodehavender.

"Meget afhænger af, hvor dygtige man er til at realisere det varelager, som har stået hos CESS-Danmark siden foråret," siger Lars Ib.

Han bekræfter desuden, at CESS-Danmark A/S hverken er trådt i betalingsstandsning eller er erklæret konkurs. Han regner dog med, at en konkurs bliver slutresultatet.

"Der er nogle mennesker, der har penge til gode. Så med mindre Nordea kommer tilbage med den nødvendige likviditet, forventer jeg, at nogle af kreditorerne vil begære selskabet konkurs på et eller andet tidspunkt," siger Lars Ib.

Han bekræfter samtidig, at direktør Nikolaj Johansen sammen med en række medarbejdere har startet et nyt selskab - Handelsselskabet Nordjylland A/S - hvor Lars Ib ligesom i CESS-Danmark A/S er indtrådt som bestyrelsesformand.

"Planen er, at medarbejderne etablerer et tradingselskab med den samme type forretning, som lå i CESS-Danmark A/S," siger Lars Ib.

CESS-Danmark var i foråret involveret i en sag om ulovlig eksport af it-udstyr fra USA til Dubai. Det kostede blandt andet selskabets tidligere salgsdirektør, Dennis Nielsen, mere end to måneders tilbageholdelse og udrejseforbud fra USA.

Læs mere:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job