Bestyrelsesformand i omstridt selskab: Vi går nok konkurs

Der er ikke overblik over gæld og antallet af kreditorer i lukket nordjysk brokerselskab. Det ender nok med en konkurs, siger selskabets bestyrelsesformand.

Artikel top billede

Den såkaldte suspendering af aktiviteterne i det nordjyske brokerselskab CESS-Danmark A/S ender formentlig i en konkurs. Det forventer selskabets bestyrelsesformand Lars Ib.

Han oplyser samtidig, at der ikke er noget overblik over antallet af kreditorer eller størrelsen af gælden i selskabet, som i sidste måned måtte indstille aktiviteterne, efter at selskabets bankforbindelse Nordea havde smækket kassen i. Han understreger dog, at antallet af kreditorer er begrænset.

"Det er meget simpelt. Nordea har opsagt deres kredit, fordi de har vurderet, at der ikke er belæg for at fortsætte," fortæller Lars Ib. Han understreger, at CESS-Danmark A/S efterfølgende har gjort, "hvad der skal gøres" i forhold til at orientere kreditorer og leverandører om situationen.

Han vil dog ikke give noget bud på udsigten til, at kreditorerne kan få dækket deres tilgodehavender.

"Meget afhænger af, hvor dygtige man er til at realisere det varelager, som har stået hos CESS-Danmark siden foråret," siger Lars Ib.

Han bekræfter desuden, at CESS-Danmark A/S hverken er trådt i betalingsstandsning eller er erklæret konkurs. Han regner dog med, at en konkurs bliver slutresultatet.

"Der er nogle mennesker, der har penge til gode. Så med mindre Nordea kommer tilbage med den nødvendige likviditet, forventer jeg, at nogle af kreditorerne vil begære selskabet konkurs på et eller andet tidspunkt," siger Lars Ib.

Han bekræfter samtidig, at direktør Nikolaj Johansen sammen med en række medarbejdere har startet et nyt selskab - Handelsselskabet Nordjylland A/S - hvor Lars Ib ligesom i CESS-Danmark A/S er indtrådt som bestyrelsesformand.

"Planen er, at medarbejderne etablerer et tradingselskab med den samme type forretning, som lå i CESS-Danmark A/S," siger Lars Ib.

CESS-Danmark var i foråret involveret i en sag om ulovlig eksport af it-udstyr fra USA til Dubai. Det kostede blandt andet selskabets tidligere salgsdirektør, Dennis Nielsen, mere end to måneders tilbageholdelse og udrejseforbud fra USA.

Læs mere:

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect