Bestyrelsesformand i omstridt selskab: Vi går nok konkurs

Der er ikke overblik over gæld og antallet af kreditorer i lukket nordjysk brokerselskab. Det ender nok med en konkurs, siger selskabets bestyrelsesformand.

Artikel top billede

Den såkaldte suspendering af aktiviteterne i det nordjyske brokerselskab CESS-Danmark A/S ender formentlig i en konkurs. Det forventer selskabets bestyrelsesformand Lars Ib.

Han oplyser samtidig, at der ikke er noget overblik over antallet af kreditorer eller størrelsen af gælden i selskabet, som i sidste måned måtte indstille aktiviteterne, efter at selskabets bankforbindelse Nordea havde smækket kassen i. Han understreger dog, at antallet af kreditorer er begrænset.

"Det er meget simpelt. Nordea har opsagt deres kredit, fordi de har vurderet, at der ikke er belæg for at fortsætte," fortæller Lars Ib. Han understreger, at CESS-Danmark A/S efterfølgende har gjort, "hvad der skal gøres" i forhold til at orientere kreditorer og leverandører om situationen.

Han vil dog ikke give noget bud på udsigten til, at kreditorerne kan få dækket deres tilgodehavender.

"Meget afhænger af, hvor dygtige man er til at realisere det varelager, som har stået hos CESS-Danmark siden foråret," siger Lars Ib.

Han bekræfter desuden, at CESS-Danmark A/S hverken er trådt i betalingsstandsning eller er erklæret konkurs. Han regner dog med, at en konkurs bliver slutresultatet.

"Der er nogle mennesker, der har penge til gode. Så med mindre Nordea kommer tilbage med den nødvendige likviditet, forventer jeg, at nogle af kreditorerne vil begære selskabet konkurs på et eller andet tidspunkt," siger Lars Ib.

Han bekræfter samtidig, at direktør Nikolaj Johansen sammen med en række medarbejdere har startet et nyt selskab - Handelsselskabet Nordjylland A/S - hvor Lars Ib ligesom i CESS-Danmark A/S er indtrådt som bestyrelsesformand.

"Planen er, at medarbejderne etablerer et tradingselskab med den samme type forretning, som lå i CESS-Danmark A/S," siger Lars Ib.

CESS-Danmark var i foråret involveret i en sag om ulovlig eksport af it-udstyr fra USA til Dubai. Det kostede blandt andet selskabets tidligere salgsdirektør, Dennis Nielsen, mere end to måneders tilbageholdelse og udrejseforbud fra USA.

Læs mere:

Læses lige nu

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS