Comm/2 i topform før fusion

Kokkedal-forhandleren har stærkt udgangspunkt for at udfordre Atea efter fusionen med 2ig.

Artikel top billede

En af de mest markante nyheder i den danske it-kanal i fjor var fusionen mellem de to nordsjællandske forhandlere Comm/2 og 2ig. Fusionen blev af mange set som et seriøst forsøg på at gøre Atea rangen stridig som dominerende volumen-fokuseret forhandler til især det offentlige marked.

Ledelsen i det fusionerede selskab har været meget sparsomme i meldingerne om de præcise målsætninger for fusionen.

Men bedømt ud fra det netop offentliggjorte regnskab fra den ene af fusionspartnerne, Comm/2 (som nu hedder Comm2ig), er chancerne for at blive en ny stor spiller på markedet absolut til stede. I året forud for fusionen præsterede Comm2ig en vækst på godt 11 procent til en omsætning på 352 millioner kroner.

Det er sket, uden at det er gået ud over evnen til at tjene penge, for samtidig øgede selskabet overskuddet fra knap fem til 12 millioner kroner.

Oven i det pæne resultat skal lægges den volumen og indtjening, som den anden fusionspartner, 2ig, bidrager med. 2ig aflægger først regnskab senere på året. Men tilbage i 2011 kom 2ig ud med et overskud før skat på yderligere otte millioner kroner. Og sammenlagt står Comm2ig til at få en omsætning på den gode side af en halv milliard kroner.

Fusionen mellem de to selskaber er endnu ikke gennemført rent juridisk, men det sker efter planen senere i denne måned, oplyser Comm2ig.

Læs mere:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S