Comm/2 i topform før fusion

Kokkedal-forhandleren har stærkt udgangspunkt for at udfordre Atea efter fusionen med 2ig.

Artikel top billede

En af de mest markante nyheder i den danske it-kanal i fjor var fusionen mellem de to nordsjællandske forhandlere Comm/2 og 2ig. Fusionen blev af mange set som et seriøst forsøg på at gøre Atea rangen stridig som dominerende volumen-fokuseret forhandler til især det offentlige marked.

Ledelsen i det fusionerede selskab har været meget sparsomme i meldingerne om de præcise målsætninger for fusionen.

Men bedømt ud fra det netop offentliggjorte regnskab fra den ene af fusionspartnerne, Comm/2 (som nu hedder Comm2ig), er chancerne for at blive en ny stor spiller på markedet absolut til stede. I året forud for fusionen præsterede Comm2ig en vækst på godt 11 procent til en omsætning på 352 millioner kroner.

Det er sket, uden at det er gået ud over evnen til at tjene penge, for samtidig øgede selskabet overskuddet fra knap fem til 12 millioner kroner.

Oven i det pæne resultat skal lægges den volumen og indtjening, som den anden fusionspartner, 2ig, bidrager med. 2ig aflægger først regnskab senere på året. Men tilbage i 2011 kom 2ig ud med et overskud før skat på yderligere otte millioner kroner. Og sammenlagt står Comm2ig til at få en omsætning på den gode side af en halv milliard kroner.

Fusionen mellem de to selskaber er endnu ikke gennemført rent juridisk, men det sker efter planen senere i denne måned, oplyser Comm2ig.

Læs mere:

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse