Atea "snupper" Fredericias borgmesterpost fra CBC

(opdateret)Efter at den omstridte borgmester i Fredericia Thomas Banke forlod posten, blev det klart, at kampen om stolen skulle stå mellem personer fra it-kanalen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Skandalen omkring borgmesteren i Fredericia er ved at finde sin løsning. Og den løsning kommer fra it-kanalen. Op til weekenden stod det nemlig ifølge flere medier klart, at den nye borgmester i Fredericia skulle findes blandt to kandidater. Enten den frivillige it-forhandlerkædes CBC's direktør Peder Hvejsel eller Kenny Bruun Olsen, der er afdelingschef hos Atea.

Læs Peder Hvejsels reaktion: Jeg har aldrig været i spil som borgmester.

For CBC-direktøren Peder Hvejsel er det ikke en ny situation. Han har tidligere været i spil som borgmester i Fredericia. Ikke ved det seneste valg, men ved forrige valg, hvor han var partiet Venstres borgmesterkandidat.

Men heller ikke denne gang går borgmesterposten til 62-årige Peder Hvejsel. I løbet af weekenden stod det nemlig klart, at Atea vinder den holmgang - eller rettere: Kenny Bruun Olsen fra Atea vinder den. Om Atea så opfatter det som en sejr må indtil videre stå hen i det uvisse.

Kenny Bruun Olsen har tidligere haft et selvstændigt el-installationsfirma og været ansat hos Bravida. Nu er han afdelingsleder for Cabling Vest hos Atea i Kolding, en stilling han ifølge Linkedin tiltrådte kort før nytår. Nu skal han være borgmester i Fredericia resten af året. Der er nyt kommunalvalg til november.

Channelworld har forsøgt at få en kommentar fra Kenny Bruun Olsen, men han har ikke været tilgængelig.

Læs mere:

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S