Atea "snupper" Fredericias borgmesterpost fra CBC

(opdateret)Efter at den omstridte borgmester i Fredericia Thomas Banke forlod posten, blev det klart, at kampen om stolen skulle stå mellem personer fra it-kanalen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Skandalen omkring borgmesteren i Fredericia er ved at finde sin løsning. Og den løsning kommer fra it-kanalen. Op til weekenden stod det nemlig ifølge flere medier klart, at den nye borgmester i Fredericia skulle findes blandt to kandidater. Enten den frivillige it-forhandlerkædes CBC's direktør Peder Hvejsel eller Kenny Bruun Olsen, der er afdelingschef hos Atea.

Læs Peder Hvejsels reaktion: Jeg har aldrig været i spil som borgmester.

For CBC-direktøren Peder Hvejsel er det ikke en ny situation. Han har tidligere været i spil som borgmester i Fredericia. Ikke ved det seneste valg, men ved forrige valg, hvor han var partiet Venstres borgmesterkandidat.

Men heller ikke denne gang går borgmesterposten til 62-årige Peder Hvejsel. I løbet af weekenden stod det nemlig klart, at Atea vinder den holmgang - eller rettere: Kenny Bruun Olsen fra Atea vinder den. Om Atea så opfatter det som en sejr må indtil videre stå hen i det uvisse.

Kenny Bruun Olsen har tidligere haft et selvstændigt el-installationsfirma og været ansat hos Bravida. Nu er han afdelingsleder for Cabling Vest hos Atea i Kolding, en stilling han ifølge Linkedin tiltrådte kort før nytår. Nu skal han være borgmester i Fredericia resten af året. Der er nyt kommunalvalg til november.

Channelworld har forsøgt at få en kommentar fra Kenny Bruun Olsen, men han har ikke været tilgængelig.

Læs mere:

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S