CESS-Danmark konkurs med milliongæld

Den nordjyske broker er nu officielt erklæret konkurs. Banken har millioner til gode. Andre krav kan lure i kulissen.

Artikel top billede

Det seneste års uro omkring den nordjyske broker CESS-Danmark har nu nået sin foreløbige kulmination, efter at skifteretten i Hjørring torsdag erklærede selskabet konkurs.

Selskabets største kreditor er Nordea, som har indsat Aalborg-advokaten Finn Bødstrup som kurator i konkursboet. Han er nu gået i gang med at skaffe sig overblik over konkursboet.

Ifølge kuratoren er det indtil videre kun Nordea, der har meldt sig på banen med et krav mod CESS-Danmark. Kravet løber op i et "pænt millionbeløb", som kuratoren udtrykker det - uden dog at sætte præcise tal på bankgælden.

"Der er både kreditorer og tilgodehavender, men jeg har endnu ikke fået anmeldelser om yderligere krav," siger Finn Bødstrup.

CESS-Danmarks lukkede allerede ned for sine aktiviteter i slutningen af november, hvor Nordea blandt andet blokerede lønudbetalingerne til firmaets ansatte.

I løbet af december genstartede aktiviteterne i et nyt firma - Handelssselskabet Nordjyllland - stiftet i fællesskab af en gruppe af medabejdere og direktør Nikolaj Johansen.

CESS-Danmark var sidste forår involveret i en sag om ulovlig eksport af it-udstyr fra USA til Dubai. Det kostede blandt andet selskabets tidligere salgsdirektør, Dennis Nielsen, mere end to måneders tilbageholdelse og udrejseforbud fra USA.

Læs mere:

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS