CESS-Danmark konkurs med milliongæld

Den nordjyske broker er nu officielt erklæret konkurs. Banken har millioner til gode. Andre krav kan lure i kulissen.

Artikel top billede

Det seneste års uro omkring den nordjyske broker CESS-Danmark har nu nået sin foreløbige kulmination, efter at skifteretten i Hjørring torsdag erklærede selskabet konkurs.

Selskabets største kreditor er Nordea, som har indsat Aalborg-advokaten Finn Bødstrup som kurator i konkursboet. Han er nu gået i gang med at skaffe sig overblik over konkursboet.

Ifølge kuratoren er det indtil videre kun Nordea, der har meldt sig på banen med et krav mod CESS-Danmark. Kravet løber op i et "pænt millionbeløb", som kuratoren udtrykker det - uden dog at sætte præcise tal på bankgælden.

"Der er både kreditorer og tilgodehavender, men jeg har endnu ikke fået anmeldelser om yderligere krav," siger Finn Bødstrup.

CESS-Danmarks lukkede allerede ned for sine aktiviteter i slutningen af november, hvor Nordea blandt andet blokerede lønudbetalingerne til firmaets ansatte.

I løbet af december genstartede aktiviteterne i et nyt firma - Handelssselskabet Nordjyllland - stiftet i fællesskab af en gruppe af medabejdere og direktør Nikolaj Johansen.

CESS-Danmark var sidste forår involveret i en sag om ulovlig eksport af it-udstyr fra USA til Dubai. Det kostede blandt andet selskabets tidligere salgsdirektør, Dennis Nielsen, mere end to måneders tilbageholdelse og udrejseforbud fra USA.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S