CESS-Danmark konkurs med milliongæld

Den nordjyske broker er nu officielt erklæret konkurs. Banken har millioner til gode. Andre krav kan lure i kulissen.

Artikel top billede

Det seneste års uro omkring den nordjyske broker CESS-Danmark har nu nået sin foreløbige kulmination, efter at skifteretten i Hjørring torsdag erklærede selskabet konkurs.

Selskabets største kreditor er Nordea, som har indsat Aalborg-advokaten Finn Bødstrup som kurator i konkursboet. Han er nu gået i gang med at skaffe sig overblik over konkursboet.

Ifølge kuratoren er det indtil videre kun Nordea, der har meldt sig på banen med et krav mod CESS-Danmark. Kravet løber op i et "pænt millionbeløb", som kuratoren udtrykker det - uden dog at sætte præcise tal på bankgælden.

"Der er både kreditorer og tilgodehavender, men jeg har endnu ikke fået anmeldelser om yderligere krav," siger Finn Bødstrup.

CESS-Danmarks lukkede allerede ned for sine aktiviteter i slutningen af november, hvor Nordea blandt andet blokerede lønudbetalingerne til firmaets ansatte.

I løbet af december genstartede aktiviteterne i et nyt firma - Handelssselskabet Nordjyllland - stiftet i fællesskab af en gruppe af medabejdere og direktør Nikolaj Johansen.

CESS-Danmark var sidste forår involveret i en sag om ulovlig eksport af it-udstyr fra USA til Dubai. Det kostede blandt andet selskabets tidligere salgsdirektør, Dennis Nielsen, mere end to måneders tilbageholdelse og udrejseforbud fra USA.

Læs mere:

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S