e-conomic: Der er ingen grænse for vores vækst

Det online-baserede regnskabssystem har rundet 80.000 kunder. Direktør: Firmaer lever af at konvertere C5-kunder til os.

Artikel top billede

Væksten fortsætter tilsyneladende uhindret hos firmaet e-conomic, som de sidste tre-fire år har tredoblet antallet af kunder.

E-conomic sælger online-regnskabsstyring direkte til især mindre og mellemstore virksomheder både herhjemme og i udlandet. Ifølge direktør Torben Frigaard Rasmussen har mere end 30.000 virksomheder det seneste år valgt at bruge produktet. Dermed har e-conomic ifølge direktøren rundet i alt 80.000 kunder, hvoraf knap 50.000 er danske kunder. E-conomic er dermed godt på vej til at nå målet for 2013, som er sat til 100.000 kunder.

"Pt. ser vi ikke nogen øvre grænse for antallet af kunder. I Danmark alene består vores målgruppe af omkring 250.000 virksomheder, som har op til 25-30 ansatte. Så der er fortsat et stort potentiale i Danmark. Men internationalt er potentialet endnu større. Bare i EU-landene er der millioner af virksomheder, hvor vores produkt kan være interessant," siger Torben Frigaard Rasmussen.

Tager kunder fra C5

Han ser fortsat kunder, der vælger e-conomic fremfor Microsofts C5, som er det andet danske storhit, når det gælder økonomi-programmer.

"Vi kan se, at vi får mange kunder, som tidligere har været på C5, og der er firmaer, der lever af at konvertere C5-kunder til vores platform," siger Torben Frigaard Rasmussen.

En stor del af e-conomics kunder rekrutteres via revisionsfirmaer, som bygger deres forretningskoncept op omkring systemet.

E-conomic er oprindelige startet af hovedaktionæren Jacob Wandt sammen med partneren Anders Bjørnsbo og it-arkitekten Christian Estrup.

Læs mere:

Dansk cloud-firma blandt de førende i Europa
E-conomic: Revisorerne er vores kanal til markedet
E-conomics kun halvvejs til målet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS