e-conomic: Der er ingen grænse for vores vækst

Det online-baserede regnskabssystem har rundet 80.000 kunder. Direktør: Firmaer lever af at konvertere C5-kunder til os.

Artikel top billede

Væksten fortsætter tilsyneladende uhindret hos firmaet e-conomic, som de sidste tre-fire år har tredoblet antallet af kunder.

E-conomic sælger online-regnskabsstyring direkte til især mindre og mellemstore virksomheder både herhjemme og i udlandet. Ifølge direktør Torben Frigaard Rasmussen har mere end 30.000 virksomheder det seneste år valgt at bruge produktet. Dermed har e-conomic ifølge direktøren rundet i alt 80.000 kunder, hvoraf knap 50.000 er danske kunder. E-conomic er dermed godt på vej til at nå målet for 2013, som er sat til 100.000 kunder.

"Pt. ser vi ikke nogen øvre grænse for antallet af kunder. I Danmark alene består vores målgruppe af omkring 250.000 virksomheder, som har op til 25-30 ansatte. Så der er fortsat et stort potentiale i Danmark. Men internationalt er potentialet endnu større. Bare i EU-landene er der millioner af virksomheder, hvor vores produkt kan være interessant," siger Torben Frigaard Rasmussen.

Tager kunder fra C5

Han ser fortsat kunder, der vælger e-conomic fremfor Microsofts C5, som er det andet danske storhit, når det gælder økonomi-programmer.

"Vi kan se, at vi får mange kunder, som tidligere har været på C5, og der er firmaer, der lever af at konvertere C5-kunder til vores platform," siger Torben Frigaard Rasmussen.

En stor del af e-conomics kunder rekrutteres via revisionsfirmaer, som bygger deres forretningskoncept op omkring systemet.

E-conomic er oprindelige startet af hovedaktionæren Jacob Wandt sammen med partneren Anders Bjørnsbo og it-arkitekten Christian Estrup.

Læs mere:

Dansk cloud-firma blandt de førende i Europa
E-conomic: Revisorerne er vores kanal til markedet
E-conomics kun halvvejs til målet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job