e-conomic: Der er ingen grænse for vores vækst

Det online-baserede regnskabssystem har rundet 80.000 kunder. Direktør: Firmaer lever af at konvertere C5-kunder til os.

Artikel top billede

Væksten fortsætter tilsyneladende uhindret hos firmaet e-conomic, som de sidste tre-fire år har tredoblet antallet af kunder.

E-conomic sælger online-regnskabsstyring direkte til især mindre og mellemstore virksomheder både herhjemme og i udlandet. Ifølge direktør Torben Frigaard Rasmussen har mere end 30.000 virksomheder det seneste år valgt at bruge produktet. Dermed har e-conomic ifølge direktøren rundet i alt 80.000 kunder, hvoraf knap 50.000 er danske kunder. E-conomic er dermed godt på vej til at nå målet for 2013, som er sat til 100.000 kunder.

"Pt. ser vi ikke nogen øvre grænse for antallet af kunder. I Danmark alene består vores målgruppe af omkring 250.000 virksomheder, som har op til 25-30 ansatte. Så der er fortsat et stort potentiale i Danmark. Men internationalt er potentialet endnu større. Bare i EU-landene er der millioner af virksomheder, hvor vores produkt kan være interessant," siger Torben Frigaard Rasmussen.

Tager kunder fra C5

Han ser fortsat kunder, der vælger e-conomic fremfor Microsofts C5, som er det andet danske storhit, når det gælder økonomi-programmer.

"Vi kan se, at vi får mange kunder, som tidligere har været på C5, og der er firmaer, der lever af at konvertere C5-kunder til vores platform," siger Torben Frigaard Rasmussen.

En stor del af e-conomics kunder rekrutteres via revisionsfirmaer, som bygger deres forretningskoncept op omkring systemet.

E-conomic er oprindelige startet af hovedaktionæren Jacob Wandt sammen med partneren Anders Bjørnsbo og it-arkitekten Christian Estrup.

Læs mere:

Dansk cloud-firma blandt de førende i Europa
E-conomic: Revisorerne er vores kanal til markedet
E-conomics kun halvvejs til målet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse