Lenovo banker HP væk fra dansk pc-trone

16.000 pc'er. Så stor er forskellen mellem de to rivaler på det danske pc-marked - Lenovo og HP.

Artikel top billede

Den kinesiske pc-producent Lenovo kan nu stille sig øverst på sejrskamlen i kapløbet om titlen som Danmarks største pc-producent.

Ifølge en spritny opgørelse fra analysefirmaet IDC solgte Lenovo i 2012 336.000 pc'er til det danske marked. Det svarer til en markedsandel på 23,0 procent.

Resultatet henviser for første gang i umindelige tider amerikanske HP til andenpladsen med 320.00 solgte pc-enheder, svarende til en markedsandel på 21,9 procent.

IDC-tallene er foreløbige, men det forventes ikke, at eventuelle korrektioner vil kunne ændre på resultatet.

Hos Lenovo i Danmark er administrerende direktør Peter Juul Jørgensen ikke overaskende godt tilfreds med nu at stå i spidsen for landets største pc-leverandør.

"Vi er glade og tilfredse og regner med at øge vores volumen yderligere i løbet af 2013. Det hænger naturligvis med, at vi i løbet af 2012 for alvor er gået ind i consumermarkedet," lyder hans kommentar.

Året bød på en samlet stigning i pc-salget på knap syv procent. I alt leverede pc-producenterne 1,46 millioner pc'er til de danske forhandlere i 2012.

Pc-markedets nummer tre blev i 2012 Acer med en andel på 15,1 procent, mens Apple og Asus nåede markedsandele på henholdsvis 10,3 og 10,1 procent. Endelig nåede Dell på sjettepladsen en andel på 7,5 procent.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos