Uniteam-direktør: Jeg kæmpede for forretningen til sidste øjeblik

En kundes konkurs blev dødsstødet for sjællandsk pc-bygger.

Artikel top billede

Lars Sievertsen direktør i nu krakkede Uniteam Data fra Køge konstaterer kort, at Uniteam Data, der gik konkurs i sidste uge, ikke genopstår.

"Jeg tror ikke, der er fremtid i at fremstille specialbyggede pc'er mere."

Ifølge kurator Anders Bendtsen var det et krav fra en af firmaets ansatte, som udløste konkursen i Uniteam Data.

Til gengæld afviser Lars Sievertsen på det kraftigste, at han gennem længere tid har vidst, at firmaet var på vej til at lukke.

"Jeg kæmpede for forretningen til sidste øjeblik. Men i sidste ende blev det en kundes konkurs, som gav os dødsstødet," siger Lars Sievertsen.

Han startede Uniteam Data - under navnet Sitek - sammen med sin bror tilbage i 1993. Siden har han med udgangspunkt i Køge bygget pc'er for kunder.

"Men det er ikke nogen hemmelighed, at vi ikke havde supergod økonomi og efterspørgslen var vigende. Men jeg prøvede da at få forretningen til at køre til det sidste," siger Lars Sievertsen, som fortæller, at han også selv har mistet en del penge i forbindelse med konkursen.

Derfor kommer han heller ikke til at prøve at genetablere forretningen.

Lars Sievertsen fortæller at han oprindeligt er uddannet økonom. Han startede Uniteam Data op allerede mens han var studerende. Derfor har han aldrig arbejdet andre steder end i Uniteam Data. Og den del af eventyret er slut nu. Lars Sivertsen vil ikke selv forsøge at genoplive Uniteam Data.

"Uniteam Data kommer kun til at genopstå, hvis nogen vil købe det af konkursboet. Selv søger jeg efter et nyt job," konstaterer han.

Læs mere:

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S