Uniteam-direktør: Jeg kæmpede for forretningen til sidste øjeblik

En kundes konkurs blev dødsstødet for sjællandsk pc-bygger.

Artikel top billede

Lars Sievertsen direktør i nu krakkede Uniteam Data fra Køge konstaterer kort, at Uniteam Data, der gik konkurs i sidste uge, ikke genopstår.

"Jeg tror ikke, der er fremtid i at fremstille specialbyggede pc'er mere."

Ifølge kurator Anders Bendtsen var det et krav fra en af firmaets ansatte, som udløste konkursen i Uniteam Data.

Til gengæld afviser Lars Sievertsen på det kraftigste, at han gennem længere tid har vidst, at firmaet var på vej til at lukke.

"Jeg kæmpede for forretningen til sidste øjeblik. Men i sidste ende blev det en kundes konkurs, som gav os dødsstødet," siger Lars Sievertsen.

Han startede Uniteam Data - under navnet Sitek - sammen med sin bror tilbage i 1993. Siden har han med udgangspunkt i Køge bygget pc'er for kunder.

"Men det er ikke nogen hemmelighed, at vi ikke havde supergod økonomi og efterspørgslen var vigende. Men jeg prøvede da at få forretningen til at køre til det sidste," siger Lars Sievertsen, som fortæller, at han også selv har mistet en del penge i forbindelse med konkursen.

Derfor kommer han heller ikke til at prøve at genetablere forretningen.

Lars Sievertsen fortæller at han oprindeligt er uddannet økonom. Han startede Uniteam Data op allerede mens han var studerende. Derfor har han aldrig arbejdet andre steder end i Uniteam Data. Og den del af eventyret er slut nu. Lars Sivertsen vil ikke selv forsøge at genoplive Uniteam Data.

"Uniteam Data kommer kun til at genopstå, hvis nogen vil købe det af konkursboet. Selv søger jeg efter et nyt job," konstaterer han.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job