Uniteam-direktør: Jeg kæmpede for forretningen til sidste øjeblik

En kundes konkurs blev dødsstødet for sjællandsk pc-bygger.

Artikel top billede

Lars Sievertsen direktør i nu krakkede Uniteam Data fra Køge konstaterer kort, at Uniteam Data, der gik konkurs i sidste uge, ikke genopstår.

"Jeg tror ikke, der er fremtid i at fremstille specialbyggede pc'er mere."

Ifølge kurator Anders Bendtsen var det et krav fra en af firmaets ansatte, som udløste konkursen i Uniteam Data.

Til gengæld afviser Lars Sievertsen på det kraftigste, at han gennem længere tid har vidst, at firmaet var på vej til at lukke.

"Jeg kæmpede for forretningen til sidste øjeblik. Men i sidste ende blev det en kundes konkurs, som gav os dødsstødet," siger Lars Sievertsen.

Han startede Uniteam Data - under navnet Sitek - sammen med sin bror tilbage i 1993. Siden har han med udgangspunkt i Køge bygget pc'er for kunder.

"Men det er ikke nogen hemmelighed, at vi ikke havde supergod økonomi og efterspørgslen var vigende. Men jeg prøvede da at få forretningen til at køre til det sidste," siger Lars Sievertsen, som fortæller, at han også selv har mistet en del penge i forbindelse med konkursen.

Derfor kommer han heller ikke til at prøve at genetablere forretningen.

Lars Sievertsen fortæller at han oprindeligt er uddannet økonom. Han startede Uniteam Data op allerede mens han var studerende. Derfor har han aldrig arbejdet andre steder end i Uniteam Data. Og den del af eventyret er slut nu. Lars Sivertsen vil ikke selv forsøge at genoplive Uniteam Data.

"Uniteam Data kommer kun til at genopstå, hvis nogen vil købe det af konkursboet. Selv søger jeg efter et nyt job," konstaterer han.

Læs mere:

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S