Uniteam-direktør: Jeg kæmpede for forretningen til sidste øjeblik

En kundes konkurs blev dødsstødet for sjællandsk pc-bygger.

Artikel top billede

Lars Sievertsen direktør i nu krakkede Uniteam Data fra Køge konstaterer kort, at Uniteam Data, der gik konkurs i sidste uge, ikke genopstår.

"Jeg tror ikke, der er fremtid i at fremstille specialbyggede pc'er mere."

Ifølge kurator Anders Bendtsen var det et krav fra en af firmaets ansatte, som udløste konkursen i Uniteam Data.

Til gengæld afviser Lars Sievertsen på det kraftigste, at han gennem længere tid har vidst, at firmaet var på vej til at lukke.

"Jeg kæmpede for forretningen til sidste øjeblik. Men i sidste ende blev det en kundes konkurs, som gav os dødsstødet," siger Lars Sievertsen.

Han startede Uniteam Data - under navnet Sitek - sammen med sin bror tilbage i 1993. Siden har han med udgangspunkt i Køge bygget pc'er for kunder.

"Men det er ikke nogen hemmelighed, at vi ikke havde supergod økonomi og efterspørgslen var vigende. Men jeg prøvede da at få forretningen til at køre til det sidste," siger Lars Sievertsen, som fortæller, at han også selv har mistet en del penge i forbindelse med konkursen.

Derfor kommer han heller ikke til at prøve at genetablere forretningen.

Lars Sievertsen fortæller at han oprindeligt er uddannet økonom. Han startede Uniteam Data op allerede mens han var studerende. Derfor har han aldrig arbejdet andre steder end i Uniteam Data. Og den del af eventyret er slut nu. Lars Sivertsen vil ikke selv forsøge at genoplive Uniteam Data.

"Uniteam Data kommer kun til at genopstå, hvis nogen vil købe det af konkursboet. Selv søger jeg efter et nyt job," konstaterer han.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job