Ny dansk distributør gift med tysk producent

Lego og Coop må finde ny forhandler. Dropper egne kunder og salg til slutkunder for at koncentrere sig om partnersalg.

Artikel top billede

Mobile Distribution Nordic hedder Danmarks nyeste it-distributør, som gik i luften 1. januar. Distributøren skal servicere det danske og svenske marked med produkter fra den tyske producent, ADS-TEC, som laver embeddede computere rettet mod industrielle kunder.

Mobile Distribution Nordics direktør Michael Jensen indrømmer, at det virker lidt bagvendt at starte en distributør med kun et agentur, men der er en forklaring:

"Det handler om, at den tyske producent er lidt nervøs for at bevæge sig ud over landegrænserne," siger Michael Jensen, som forklarer, at der har været et ni måneder forløb inden Mobile Distribution Nordic kunne starte op.

Michael jensen harnu stiftet sit eget selskab, der fungerer som ADS-TECs forlængede arm på det danske og svenske marked.

"Det er et testforløb vi kører nu. Det er mig, der ejer virksomheden, men vi bliver betalt af ADS-TEC for at sælge deres produkter," fortæller Michael Jensen og fortsætter:

"Jeg kommer ikke til at eje det selv for evigt. Enten bliver det et flop og så trækker tyskerne sig, eller også bliver tyskerne tilfreds med, hvad de ser, og går ind og overtager ejerskabet. Men det vil tiden vise."

Michael Jensen, der har en fortid i distributør-leddet hos Ingram Micro, er i forvejen ejer af konsulentvirksomheden MJ Consulting, som har været dansk forhandler af ADS-TEC. Men det kommer til at stoppe nu.

"Min erfaring siger, at hvis vi skal ud og finde andre partnere, skal vi ikke være konkurrenter med dem. Alt handel skal foregår helt rent gennem kanalen," slår han fast.

Derfor kommer de kunder, som Michael Jensen har solgt ADS-ETC-løsninger til gennem MJ Consulting også til at vælge nogle andre forhandlere.

"Vi har blandt andet solgt til Lego, Coop og Sant Gobain. Men de må nu vælge nogle nye forhandlere. Det er dem, der bestemmer, hvem de vil vælge. Men jeg sælger ikke til dem længere," siger Michael Jensen.

Han satser på, at få mellem ti og tyve forhandlere på det danske marked, og et lignende antal på det svenske.

"På grund af EU-problematikken, går vi ikke efter Norge i første omgang. Det bliver tidligst til næste år. Vi skal også passe på med at tage munden for fuld," konstaterer han.

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura