Ny dansk distributør gift med tysk producent

Lego og Coop må finde ny forhandler. Dropper egne kunder og salg til slutkunder for at koncentrere sig om partnersalg.

Artikel top billede

Mobile Distribution Nordic hedder Danmarks nyeste it-distributør, som gik i luften 1. januar. Distributøren skal servicere det danske og svenske marked med produkter fra den tyske producent, ADS-TEC, som laver embeddede computere rettet mod industrielle kunder.

Mobile Distribution Nordics direktør Michael Jensen indrømmer, at det virker lidt bagvendt at starte en distributør med kun et agentur, men der er en forklaring:

"Det handler om, at den tyske producent er lidt nervøs for at bevæge sig ud over landegrænserne," siger Michael Jensen, som forklarer, at der har været et ni måneder forløb inden Mobile Distribution Nordic kunne starte op.

Michael jensen harnu stiftet sit eget selskab, der fungerer som ADS-TECs forlængede arm på det danske og svenske marked.

"Det er et testforløb vi kører nu. Det er mig, der ejer virksomheden, men vi bliver betalt af ADS-TEC for at sælge deres produkter," fortæller Michael Jensen og fortsætter:

"Jeg kommer ikke til at eje det selv for evigt. Enten bliver det et flop og så trækker tyskerne sig, eller også bliver tyskerne tilfreds med, hvad de ser, og går ind og overtager ejerskabet. Men det vil tiden vise."

Michael Jensen, der har en fortid i distributør-leddet hos Ingram Micro, er i forvejen ejer af konsulentvirksomheden MJ Consulting, som har været dansk forhandler af ADS-TEC. Men det kommer til at stoppe nu.

"Min erfaring siger, at hvis vi skal ud og finde andre partnere, skal vi ikke være konkurrenter med dem. Alt handel skal foregår helt rent gennem kanalen," slår han fast.

Derfor kommer de kunder, som Michael Jensen har solgt ADS-ETC-løsninger til gennem MJ Consulting også til at vælge nogle andre forhandlere.

"Vi har blandt andet solgt til Lego, Coop og Sant Gobain. Men de må nu vælge nogle nye forhandlere. Det er dem, der bestemmer, hvem de vil vælge. Men jeg sælger ikke til dem længere," siger Michael Jensen.

Han satser på, at få mellem ti og tyve forhandlere på det danske marked, og et lignende antal på det svenske.

"På grund af EU-problematikken, går vi ikke efter Norge i første omgang. Det bliver tidligst til næste år. Vi skal også passe på med at tage munden for fuld," konstaterer han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS