Kopi-veteran forlader Canon

Canon må vinke farvel til endnu en topchef.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sara Lindbæk)

Kun et halvt år efter at kopiforhandleren Digital House blev fusioneret med Canon, har den tidligere direktør og nuværende salgsdirektør Jesper Stahl opsagt sit job hos for at tage fat på et "nyt eventyr".

"Det er korrekt, at jeg har opsagt min stilling. Efter 16 års i mit gamle selskab, som nu er fusioneret ind i Canon, er tiden moden til et nyt eventyr. Det ser jeg meget frem til," siger Jesper Stahl, som ikke vil komme nærmere ind på, hvor og hvordan han fortsætter sin karriere.

"Jeg kan hverken be- eller afkræfte, om jeg bliver i branchen. Det vil tiden vise," siger han.

Opsigelsen blev meldt ud internt i Canon i sidste uge, men ifølge en intern meddelelse fra Canon er der endnu ikke sat en dato for det endelige farvel.

Stahl startede sin karriere i kopibranchen i 1997 hos Digital House, hvor han senere blev en del af ejerkredsen sammen med stifteren Bo Tue Knudsen. Da forhandleren i 2007 blev opkøbt af Asger Jensbys JMI Invest, avancerede Stahl samtidig til posten som administrende direktør.

Efter Jensby-imperiets sammenbrud blev Digital House i 2009 overtaget af Canon, indtil forhandleren altså i fjor blev en del af Canon Danmark.

Jesper Stahl er ikke den første chef, som forlader skuden hos Canon. Sidste sommer forlod også direktør Per Klavsen posten. Han blev erstattet af Kim Nielsen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Canon Danmark.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S