Kopi-veteran forlader Canon

Canon må vinke farvel til endnu en topchef.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Sara Lindbæk)

Kun et halvt år efter at kopiforhandleren Digital House blev fusioneret med Canon, har den tidligere direktør og nuværende salgsdirektør Jesper Stahl opsagt sit job hos for at tage fat på et "nyt eventyr".

"Det er korrekt, at jeg har opsagt min stilling. Efter 16 års i mit gamle selskab, som nu er fusioneret ind i Canon, er tiden moden til et nyt eventyr. Det ser jeg meget frem til," siger Jesper Stahl, som ikke vil komme nærmere ind på, hvor og hvordan han fortsætter sin karriere.

"Jeg kan hverken be- eller afkræfte, om jeg bliver i branchen. Det vil tiden vise," siger han.

Opsigelsen blev meldt ud internt i Canon i sidste uge, men ifølge en intern meddelelse fra Canon er der endnu ikke sat en dato for det endelige farvel.

Stahl startede sin karriere i kopibranchen i 1997 hos Digital House, hvor han senere blev en del af ejerkredsen sammen med stifteren Bo Tue Knudsen. Da forhandleren i 2007 blev opkøbt af Asger Jensbys JMI Invest, avancerede Stahl samtidig til posten som administrende direktør.

Efter Jensby-imperiets sammenbrud blev Digital House i 2009 overtaget af Canon, indtil forhandleren altså i fjor blev en del af Canon Danmark.

Jesper Stahl er ikke den første chef, som forlader skuden hos Canon. Sidste sommer forlod også direktør Per Klavsen posten. Han blev erstattet af Kim Nielsen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Canon Danmark.

Læs mere:

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S