Hosting-forhandler først med kvalitetsstempel

Ny branche-certificering tager første skridt på vejen til et mere gennemskueligt hosting-marked.

Artikel top billede

Den østjyske hostingforhandler Hostnordic har som det første firma fået det blå stempel fra Brancheforeningen for IT-hostingvirksomheder i Danmark (BFIH).

BFIH blev stiftet for godt et år siden med det erklærede formål at hæve standarden i hosting-branchen, hvor mange især mindre hostingudbydere ifølge BFIH leverer ydelser af mere eller mindre tvivlsom kvalitet.

En af vejene dertil var en særlig certificering baseret på blandt andet tekniske kompetencer inden for informationssikkerhed, fysisk sikkerhed, drift og beredskab, som Hostnordic altså nu har fået tildelt som den første af BFIH's 40 medlemsvirksomheder.

"Vi er glade for, at den første certificering er faldet på plads. Det er godt for os, for vores medlemmer og ikke mindst indvarsler det en ny tid, hvor markedet for it-hosting bliver mere gennemsigtigt og det bliver lettere for små og større virksomheder at vælge den rigtige hostingløsning", siger BFIH's bestyrelsesformand, Niels Reinau, der til daglig arbejder som produkt- og markedschef i Dandomain.

"BFIH's kvalitetsmærke viser, at Hostnordic har styr på sine produkter, og at det er en ordentlig vare, der sælges. Samtidig forpligter kvalitetsmærket hosteren til at overholde nogle fælles retningslinjer for, hvordan man beskriver sin ydelse, altså varedeklarationen, hvilket gør det lettere for vores kunder at sammenligne tilbud fra leverandører," siger han.

Læs mere:

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job