Fremtidens it-forhandler: Kæde åbner testbutik uden hardware

Satser på service med afhentningsservice og pc-bygning på bestillingsbasis.

Artikel top billede

Synaxon-boss Frank Roebers er selv direktør for den nye 101-butik i Hamburg.

"einsnulleins" (101) hedder den nye it-forhandler i Hamburg, som den tyske forhandlerkæde Synaxon har etableret. Det er en butik uden hardware, som henvender sig til forbrugere og små virksomheder med standardiserede services.

Hele ideen er at lave et butikskoncept, der er tilpasset tiden, og som derefter kan tilbydes butikkerne i Synaxons frivillige forhandlerkæder.

Synaxon har fire franchise-kæder under sig. Det er PC- Spezialist, Akcent, Iteam og Meine-it.

Det nye servicekoncept, som Synaxon har skabt med einsnulleins (101), passer ifølge Synaxons direktør ikke ind i nogle af de fire eksisterende kædekoncepter endnu. Men konceptet er vigtigt at få prøvet af, mener han.

"Vi har nogle ideer, som er virkelig nye, og som vi ikke ønsker at afprøve på vores partneres bekostning. Derfor var det åbenlyst, at vi skule starte vores en forretning," siger Synaxon-direktør Frank Roebers til tyske CRN.

Blandt de nye ideer er et afhentningskoncept, hvor kunderne kan bede om at få hentet og bragt sin iPhone, notebook eller andre it-apparater

"Einsulleins er et laboratorium, hvor vi for egen risiko afprøver nye tjenesteydelser og koncepter, før vi stiller dem til rådighed for vores partnere," forklarer Frank Roebers til tyske CRN.

Derfor er Hamburg også valgt som prøveklud for de nye koncepter. Her er der nemlig ingen butikker under Synaxons største kæde PC-Spezialist.

Ud over afhentningsservicen vil einsnulleins (101) også tilbyde pc-bygning, installation og udlejningsservice.

I forhold til erhvervslivet tilbyder Synaxons laboratorium en 24/7 timers service og med en tilknyttet telefonservice. Desuden satses der på at bygge arbejdspladser op ude hos kunderne, herunder at etablere mindre netværk.

På spørgsmålet om, hvad Synaxon vil gøre, når einsnulleins (101) er blevet gennemtestet, siger direktør Frank Roebers, at han måske godt kan forestille sig, at konceptet bliver udbygget både via egenejede Synaxon-butikker og via franchisebutikker, for at få det op at stå så hurtigt som muligt. En ting slår han dog fast: Konceptet kommer ikke til at indarbejde hardwaresalg. Der er tale om en ren servicesatsning.

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S