Svenskere jubler over dansk aftale

Vil bryde "den danske forbandelse" og bruge Malmø som base til at levere til de danske kunder.

Artikel top billede

Det svenske konsulenthus Sigma er kommet på SKI's rammeaftale 02.15. Aftalen, der handler om softwareudvikling på områderne Microsoft og mobile løsninger, vil give et brohoved på det danske marked, hvor Sigma i dag kun er til stede med et salgskontor i Hellerup.

"Vores model handler om, at vi skal bygge bro og udnytte broen mellem Malmø og København," fortæller David Österlindh, der er chef for Sigma Syd i Malmø, til Channelworld.

Han fortæller, at Sigma også på sigt overvejer at åbne et kontor i Danmark, men at aftalen i første omgang skal håndteres fra Sverige.

Når tilgangen til det danske marked er forsigtig, skyldes det, at flere svenske konsulentvirksomheder har knækket nakken på at gå ind i Danmark, hvor man det ene år har etableret et kontor i Danmark - for derefter at rykke ud året efter.

Derfor har Sigma valgt at håndtere Danmark fra Malmø.

"Det er en strategi, vi lagde for to år siden, hvor vi i stedet for at ansætte konsulenter og have store kontorer [i Danmark, red.], styrer forretningen fra vores kontor i Malmø," forklarer David Österlindh.

Sigma har 1500 ansatte og er noteret på den svenske børs, Nasdaq OMX Stockholm.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S