Svenskere jubler over dansk aftale

Vil bryde "den danske forbandelse" og bruge Malmø som base til at levere til de danske kunder.

Artikel top billede

Det svenske konsulenthus Sigma er kommet på SKI's rammeaftale 02.15. Aftalen, der handler om softwareudvikling på områderne Microsoft og mobile løsninger, vil give et brohoved på det danske marked, hvor Sigma i dag kun er til stede med et salgskontor i Hellerup.

"Vores model handler om, at vi skal bygge bro og udnytte broen mellem Malmø og København," fortæller David Österlindh, der er chef for Sigma Syd i Malmø, til Channelworld.

Han fortæller, at Sigma også på sigt overvejer at åbne et kontor i Danmark, men at aftalen i første omgang skal håndteres fra Sverige.

Når tilgangen til det danske marked er forsigtig, skyldes det, at flere svenske konsulentvirksomheder har knækket nakken på at gå ind i Danmark, hvor man det ene år har etableret et kontor i Danmark - for derefter at rykke ud året efter.

Derfor har Sigma valgt at håndtere Danmark fra Malmø.

"Det er en strategi, vi lagde for to år siden, hvor vi i stedet for at ansætte konsulenter og have store kontorer [i Danmark, red.], styrer forretningen fra vores kontor i Malmø," forklarer David Österlindh.

Sigma har 1500 ansatte og er noteret på den svenske børs, Nasdaq OMX Stockholm.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos