Dansk Surface-lancering bliver en lukket fest

Microsoft satser på retailkæder, når den nye tablet-computer kommer i handlen den 14. februar.

Artikel top billede

Som ventet bliver det retail-forhandlere, der skal agere frontsoldater for Microsofts tablet-computer Surface Windows RT, når den lanceres på det danske marked den 14. februar. Dermed har Microsoft i første omgang fravalgt mindre og lokale forhandlere som spydspids for den nye tablet-computer.

Microsoft oplyser i en pressemeddelelse, at Surface bliver tilgængelig i de tre butikskæder Fona, Expert, og Computercity, som på landsplan har mere end 100 butikker. Surface vil desuden kunne købes i Microsofts egen online-butik, Microsoft Store.

Den ansvarlige for Microsofts retailsalg, Claus Due, siger i en kommentar, at man har lagt vægt på, at kunderne hos de udvalgte forhandlere får en kompetent demonstration af det nye produkt.

"Det er vigtigt, at Surface fra start er et produkt, som kan prøves og blive demonstreret af de bedste butikansatte med kunden i centrum. At Fona, Expert og ComputerCity med deres gode butikker, beliggenheder samt kompetente ansatte vil være de første, som sælger og markedsfører dette produkt til danskerne, er den bedst mulige start," siger Claus Due.

Hos de tre butikskæder ser man frem til Surface-lanceringen.

"Vi har gennem nogen tid haft en solid efterspørgsel på produktet, og vi mener, at Surface passer rigtig godt i vores sortiment. Tablets er salgsmæssigt i kraftig vækst, og forbrugerne er interesseret i løsninger, der kan dække flere behov, uanset om det er til underholdning eller til mere seriøst brug," lyder det fra Kim Lauritsen, salgsdirektør i Fona.

Hos Computercity og Expert hæfter de salgsansvarlige sig ved, at Surface giver nye muligheder for at kombinere fritid og arbejde.

"Ydermere har Surface et nyt og gennemtænkt design, som ikke er set tilsvarende inden for dette produktområde," siger Lasse Schneider fra Computercity.

Ud over Fona, Expert og Computercity forhandler Microsoft i disse dage også med Elgigantens nordiske moderselskab Elkjøp og de britiske ejere i Dixons om at få Surface på hylderne. Det er dog ikke forventningen, at Elgiganten vil nå at være klar til at præsentere Surface til den danske premiere.

Læs mere:

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Købstædernes Forsikring

    Vil du være 1st. Level Supporter i Købstædernes Forsikring?

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident & Problem Manager til styrkelse af stabil og sikker IT-drift

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT