Konica-veteran skal løse chefproblem hos Canon Danmark

Kopi- og printproducentens nye salgsdirektør kommer med 24 års erfaring.

Artikel top billede

I sidste måned måtte Canon Danmark vinke farvel til salgsdirektør Jesper Stahl. Nu har kopi- og printproducenten fundet afløseren - René Rolandsen - der tidligere har arbejdet en længere årrække for konkurrenten Konica Minolta, hvor han senest har været salgsdirektør.

René Rolandsen har ifølge en pressemeddelelse 24 års erfaring med salg og marketing i kopi- og printbranchen, og han får ligesom sin forgænger ansvaret for Canons direkte salg på Sjælland - især med fokus på løsningssalg.

"Jeg har store forventninger til Renés evner både på det ledelsesmæssige og strategiske plan. Vi ønsker at vækste vores salg, og det er min klare forventning, at René kan bidrage til, at denne ambition indfries," siger administrerende direktør i Canon Danmark Kim Nielsen i en kommentar.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job