Microsoft til danske forhandlere: I skal selv holde styr på cloud-kunder

Vi har virkelig gjort, hvad vi kunne, for at tænke kanalen ind, siger Microsofts chef for Office Nana Bule.

Artikel top billede

Selv om betalingen for den nye cloud-udgave af Microsofts Office-pakke - Office 365 Home Premium - er ændret til en årlig abonnementsordning, har forhandlerne stadig mulighed for selv at opkræve betalingen direkte hos kunderne. Det siger Microsofts danske divisionschef for Office, Nana Bule.

Spørgsmålet er især relevant for salg af Office i skyen til privatkunder. For når kunden går ud af butikken, hvem skal så om et år minde om, at Office-abonnementet skal fornys - og ikke mindre interessant: Hvordan kan forhandleren være sikker på at få sit fee for at have solgt til kunden?

Ifølge Nana Bule er det op til forhandlerne selv at holde styr på, hvornår og hvordan de vil minde kunderne om at forny abonnementet. Men hun fastholder, at cloud-udgaven af Office bliver solgt efter de sammen principper som en traditionel software-pakke.

"Vi har været meget opmærksomme på, at salget skal være knyttet til forhandleren. Men det kræver, at forhandlerne har et CRM-system, hvor de kan holde kontakten til kunden. Så det er forhandleren selv, der skal have systemet på plads," siger Nana Bule.

"Vi har virkelig gjort, hvad vi kunne, for at tænke kanalen ind i det her produkt og har villet være helt sikre på, at produktet opfører sig ligesom et traditionelt software-produkt, selv om det er et abonnement. Vi slipper jo pakken, når vi sender den til distributøren. Men vi har gjort, hvad vi kunne, for at orientere forhandlerne om, hvordan det fungerer i praksis," siger hun.

Læs mere:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S