Microsoft til danske forhandlere: I skal selv holde styr på cloud-kunder

Vi har virkelig gjort, hvad vi kunne, for at tænke kanalen ind, siger Microsofts chef for Office Nana Bule.

Artikel top billede

Selv om betalingen for den nye cloud-udgave af Microsofts Office-pakke - Office 365 Home Premium - er ændret til en årlig abonnementsordning, har forhandlerne stadig mulighed for selv at opkræve betalingen direkte hos kunderne. Det siger Microsofts danske divisionschef for Office, Nana Bule.

Spørgsmålet er især relevant for salg af Office i skyen til privatkunder. For når kunden går ud af butikken, hvem skal så om et år minde om, at Office-abonnementet skal fornys - og ikke mindre interessant: Hvordan kan forhandleren være sikker på at få sit fee for at have solgt til kunden?

Ifølge Nana Bule er det op til forhandlerne selv at holde styr på, hvornår og hvordan de vil minde kunderne om at forny abonnementet. Men hun fastholder, at cloud-udgaven af Office bliver solgt efter de sammen principper som en traditionel software-pakke.

"Vi har været meget opmærksomme på, at salget skal være knyttet til forhandleren. Men det kræver, at forhandlerne har et CRM-system, hvor de kan holde kontakten til kunden. Så det er forhandleren selv, der skal have systemet på plads," siger Nana Bule.

"Vi har virkelig gjort, hvad vi kunne, for at tænke kanalen ind i det her produkt og har villet være helt sikre på, at produktet opfører sig ligesom et traditionelt software-produkt, selv om det er et abonnement. Vi slipper jo pakken, når vi sender den til distributøren. Men vi har gjort, hvad vi kunne, for at orientere forhandlerne om, hvordan det fungerer i praksis," siger hun.

Læs mere:

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo