Asus erkender store serviceproblemer

Stor efterspørgsel og nyt it-system har gjort det svært at skaffe reservedele, siger dansk salgschef.

Artikel top billede

Den taiwanesiske pc-producent Asus erkender nu, at man frem til nytår i fjor har haft alt for lange svartider på reparationssager fra forhandlere, der sendte defekte maskiner til service.

Ifølge den danske salgschef Martin Clausen begyndte problemerne før sommer, i forbindelse med at Asus-koncernen gik over til ét fælles verdensomspændende ERP-system.

"Vi kan bekræfte, at der var hændelser, som endte i længere reparationstider. Men disse sager stammer tilbage fra andet og tredje kvartal i 2012. Det skyldtes, at vi på daværende tidspunkt overgik til et nyt ERP-system, og det havde rigtig nok indflydelse på eksempelvis reservedele, krediteringer og ombytningsenheder," siger Martin Clausen.

Asus' problemer har ifølge Channelworlds oplysninger blandt andet ført til, at flere mindre forhandlere helt har droppet Asus som en del af deres varesortiment. Men det kender Martin Clausen efter eget udsagn ikke noget til.

"Vi har arbejdet hårdt på at indhente denne back-log så hurtigt som muligt, men alt var afsluttet i løbet af sidste kvartal af 2012," siger han til Channelworld.

Ifølge salgschefen har serviceproblemerne ikke sat sig spor i salgstallene.

"Den slags er svært at vurdere, men vi har ikke kunnet se, at det påvirkede vores salg," siger han.

Læs mere:

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S