Forhandler: Asus skal stramme op

Langsom service er ikke det eneste problem for Asus. B2B-forhandler klager over, at producenten ikke er lagerførende i de mest populære pc'er.

Artikel top billede

Pc-producenten Asus kritiseres for at være alt for langsom i optrækket, når det gælder om at levere varer til forhandlerne. Kritikken kommer fra infrastrukturforhandleren Netsolutions, hvor salgsdirektør Oktay Ilgöy på det nærmeste har opgivet at skaffe blandt andet Asus' populære ultrabooks til sine kunder.

"Asus er meget synlige i markedet med stærk markedsføring. Men når man skal bruge deres produkter, kan man ikke få at vide, hvornår man kan få dem. De har simpelthen ingenting på lager," siger Oktay Ilgöy.

Efter eget udsagn har Oktay Ilgöy løbet panden mod muren det seneste halve til hele år. Han mener derfor, at Asus må skyde en hvid pind efter sine ambitioner om at komme ind på erhvervsmarkedet, med mindre der bliver strammet radikalt op på Asus' supply chain.

"Det er fint nok, at de vil ind på erhvervsmarkedet, men der er mekanismerne nogle helt andre end hos retailforhandlerne. Hvis jeg i uge 2 beder om en vare, der skal leveres i uge 7, skal jeg kunne stole på, at varerne bliver leveret. Det er jo mig, der står med ansvaret over for kunden i den sidste ende," siger Oktay Ilgöy.

Han har flere gang oplevet, at Asus' danske kontor henviser forespørgsler til distributørerne - blot for at blive sendt tilbage til Asus.

"De kan heller ikke få svar fra Asus om, hvornår man kan forvente en leverance," siger han.

Asus har netop annonceret, at man udvider sin distribution ved at tage Boston ind sammen med broadlinerne Tech Data og Also Actebis. Det får dog ikke Oktay Ilgöy til at se lys forude.

"En ekstra distributør er ikke nok. Man skal også sørge for, at produkter og reservedele er tilgængelige," siger han.

I sidste uge erkendte Asus, at man i en periode har haft problemer med meget lange reparationstider.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Asus' danske salgschef Martin Clausen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland