Forhandler: Asus skal stramme op

Langsom service er ikke det eneste problem for Asus. B2B-forhandler klager over, at producenten ikke er lagerførende i de mest populære pc'er.

Artikel top billede

Pc-producenten Asus kritiseres for at være alt for langsom i optrækket, når det gælder om at levere varer til forhandlerne. Kritikken kommer fra infrastrukturforhandleren Netsolutions, hvor salgsdirektør Oktay Ilgöy på det nærmeste har opgivet at skaffe blandt andet Asus' populære ultrabooks til sine kunder.

"Asus er meget synlige i markedet med stærk markedsføring. Men når man skal bruge deres produkter, kan man ikke få at vide, hvornår man kan få dem. De har simpelthen ingenting på lager," siger Oktay Ilgöy.

Efter eget udsagn har Oktay Ilgöy løbet panden mod muren det seneste halve til hele år. Han mener derfor, at Asus må skyde en hvid pind efter sine ambitioner om at komme ind på erhvervsmarkedet, med mindre der bliver strammet radikalt op på Asus' supply chain.

"Det er fint nok, at de vil ind på erhvervsmarkedet, men der er mekanismerne nogle helt andre end hos retailforhandlerne. Hvis jeg i uge 2 beder om en vare, der skal leveres i uge 7, skal jeg kunne stole på, at varerne bliver leveret. Det er jo mig, der står med ansvaret over for kunden i den sidste ende," siger Oktay Ilgöy.

Han har flere gang oplevet, at Asus' danske kontor henviser forespørgsler til distributørerne - blot for at blive sendt tilbage til Asus.

"De kan heller ikke få svar fra Asus om, hvornår man kan forvente en leverance," siger han.

Asus har netop annonceret, at man udvider sin distribution ved at tage Boston ind sammen med broadlinerne Tech Data og Also Actebis. Det får dog ikke Oktay Ilgöy til at se lys forude.

"En ekstra distributør er ikke nok. Man skal også sørge for, at produkter og reservedele er tilgængelige," siger han.

I sidste uge erkendte Asus, at man i en periode har haft problemer med meget lange reparationstider.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Asus' danske salgschef Martin Clausen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura